W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

12 września Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w szkołach

ITFitness_1

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił 12 września Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w szkołach i mobilizował uczniów i nauczycieli do sprawdzenia swojego poziomu umiejętności cyfrowych. To już drugi raz, kiedy w Polsce przeprowadzane jest badanie IT Fitness Test, które może pomóc określić obszary, w których warto się rozwijać. 

Kompetencje cyfrowe obejmują krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i wykorzystanie ich do uczenia się, pracy i udziału w życiu społecznym. 

W badaniu każdy uczeń i nauczyciel może przetestować swoją znajomość internetu, oprogramowania, aplikacji ułatwiających pracę na komputerze, mediów społecznościowych, a przede wszystkim cyberbezpieczeństwa. To kompetencje, które szczególnie przydadzą się w przyszłości. 

Test dostępny jest online pod adresem: https://itfitness.eu/pl/. Wyniki obecnej edycji cyfrowego sprawdzianu zostaną ogłoszone w listopadzie. Uczniowie i nauczyciele, którzy osiągną najwyższe wyniki, będą nagrodzeni elektronicznym sprzętem, ufundowanym przez partnerów projektu - firmy Acer, Google For Education oraz Lenovo. Projekt  realizowany jest jednocześnie w czterech krajach, włączając Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Inicjatywę wspierają Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Centrum GovTech.

Minecraft Education dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych - narzędzie dydaktyczne, które zmienia edukację 

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Kompetencji Cyfrowych w szkołach, uczniowie wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce otrzymają bezpłatny dostęp do wirtualnej platformy edukacyjnej - Minecraft Education, która pozwoli rozwijać kompetencje przyszłości podczas zajęć lekcyjnych.

Minecraft Education kryje w sobie potencjał na zmianę sposobu uczenia się w nabywaniu kompetencji niezbędnych uczniom w przyszłym miejscu pracy. Gwarantuje nowe cyfrowe możliwości i funkcje, które wspierają kompetencje przyszłości. To kreatywna platforma wirtualna, stanowiąca doskonałe wsparcie dla nauczycieli. Wspomaga uczniów w rozwijaniu tzw. "umiejętności XXI wieku", takich jak: kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja, współpraca, rozwiązywanie problemów oraz umiejętności cyfrowe. 

Zastosowanie Minecraft Education w ramach zajęć przedmiotowych przynosi wiele korzyści edukacyjnych. Wirtualny świat gry edukacyjnej zawiera specjalnie przygotowane mapy dedykowane różnym przedmiotom, na których uczniowie mogą konstruować wirtualne środowiska związane z danym tematem. Mapy Minecraft Education mogą być gotowe do użytku lub tworzone przez samych uczniów, co dodaje element zabawy i kreatywności do procesu nauki. Od podstawowego budynku po kodowanie za pomocą bloków, skryptów Java i języka Python, Minecraft Education rozwija się z uczniami i może być używany w procesie nauczania i uczenia się na dowolnym poziomie klasy.

Gra przygotowuje uczniów do życia w pełnym nowych technologii świecie poprzez budowanie kompetencji przyszłości. Co istotne, gra odbywa się w bezpiecznym środowisku, bo jej zasady ustalane są przez nauczycieli. Wersja klasyczna Minecraft różni się od edukacyjnej tym, że nie ma w niej takich ograniczeń. Nauczyciele, którzy chcą rozpocząć pracę z Minecraft Education mogą liczyć na wsparcie w postaci ogromnej bazy samouczków, przewodników i innych materiałów pozwalających każdemu z nich stworzyć od podstaw własną lekcję, niezależnie od poziomu znajomości gry i jej środowiska. 

Zanurzając uczniów w świecie, w którym czują się ekspertami rozbudzasz ich motywację do uczenia się, angażujesz emocje, zaciekawiasz i intrygujesz. Wspieramy integrację i budujemy kompetencje współpracy oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Warto spróbować już teraz, ponieważ dostęp do bezpłatnej próbnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności) będzie aktywny do 6 maja 2024 r. Aby uzyskać dostęp do gry należy zalogować się do konta ZPE na stronie https://zpe.gov.pl/, wykorzystując dane logowania otrzymane ze szkoły.

Dostęp do Minecraft Education został udostępniony w ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki w sposób bezpłatny.

Aby uzyskać dodatkowe informacje i materiały dotyczące #MinecraftEducation, odwiedź stronę:  http://edukacja.gov.pl/buduj-z-minecraft

{"register":{"columns":[]}}