W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

5

Dla uczczenia bohaterskiego zrywu w 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, która przypada 27 grudnia, w naszym Liceum otwarto wystawę czasową. Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” została przygotowana dzięki współpracy z IPN w Poznaniu. Na planszach wystawy przedstawiono zagadnienia związane z powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej.                                                                                                                                      
W świadomości społecznej utrwaliło się skojarzenie walki o niepodległość głównie z przegranymi powstaniami listopadowym i styczniowym, tymczasem warto pamiętać, że wielkopolska insurekcja z 27 grudnia 1918 r. jest jednym z nielicznych zwycięskich powstań.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}