W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kwalifikacja wojskowa

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Komunikat.

W kwietniu 2023 r. rusza kwalifikacja wojskowa. Kto musi się stawić na komisję lekarską? W jakich terminach i gdzie będą odbywać się badania? Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Zgodnie z Obwieszczeniem Wojewody Lubelskiego z dnia 31 marca 2023 r. do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

- mężczyzn urodzonych w 2004 r.;

- mężczyźni urodzonych w latach 1999 – 2003 , którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej;

- osoby, które w latach 2021 i 2022:

+ zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

+ zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z 11 marca 2022 r. r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

- kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

Ponadto do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Do osób podlegających stawieniu się do tegorocznej kwalifikacji wojskowej, zostaną wysyłane stosowne wezwania z wyznaczonym terminem i miejscem stawienia się przed Powiatową Komisję Lekarską dla Miasta Chełm w Chełmie.

Kwalifikacja wojskowa na terenie Miasta Chełm trwać będzie w okresie od 17 kwietnia do 5 maja 2023 r. (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy oraz 2 maja 2023 r.) w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15 A - Stadion Miejski.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, a w przypadku braku możliwości stawienia się w terminie określonym w wezwaniu przedstawia dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się; komisji lekarskiej przedstawia posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej (aktualna dokumentacja medyczna po przebytych operacjach i urazach, a osoba posiadająca wadę wzroku - dokumentację potwierdzającą tę wadę i okulary) . Ponadto na potrzeby ewidencji wojskowej osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki (art. 71 ust. 2 pkt 1 lit. l i m ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny).

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza osobie inny termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej niż termin określony w wezwaniu, jeżeli osoba ta z ważnych przyczyn nie może stawić się w określonym terminie i zawiadomi o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się. Wobec osoby, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, może być nałożona grzywna w celu przymuszenia albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej (art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub szefem wojskow ego centrum rekrutacji w określonym terminie i miejscu albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmowa poddaniu się badaniom lekarskim podlega ją karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 681 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny).

Informacje w sprawie kwalifikacji wojskowej można uzyskać pod numerem telefonu 692 455 681.

{"register":{"columns":[]}}