W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu (2024)

Raport dostarcza informacji na temat wyników badań mających na celu identyfikację najważniejszych tendencji w zakresie wykorzystania technologii mobilnych do uczenia się i nauczania.

Badaniem objęto 2099 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w wieku 13–15 lat oraz 16–19 lat. Prawie wszyscy respondenci posiadali smartfony lub tablety. Stwierdzono, że okres pandemii miał wpływ na proces zastępowania tradycyjnych form pracy na lekcji nowoczesnymi technologiami. Ustalono, że nauczyciele mają jeszcze problemy z kwestiami technicznymi podczas prowadzenia lekcji z wykorzystaniem TIK. Autorzy publikacji wskazują korzyści i zagrożenia wynikające z korzystania z technologii mobilnych podczas uczenia się i nauczania. Wybór urządzenia przez młodych ludzi zależy od: wieku, płci, miejsca zamieszkania (wieś, miasto), miejsca korzystania (dom, szkoła), okoliczności. Dla uczniów ważne jest, że korzystają ze swojego osobistego sprzętu. Pracę na lekcji ze smartfonami najczęściej organizują nauczyciele języków obcych.

Katarzyna Potęga vel Żabik, Sonia Sadowska, Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu. Raport z badań ilościowo-jakościowych, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa 2024.

Materiały

Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu. Raport z badań ilościowo-jakościowych
Urzadzenia mobilne w uczeniu sie i nauczaniu.pdf 1.76MB