Młodzi nauczyciele odchodzą ze szkoły (2024)
Raport powstał w ramach projektu „Teacher Drop Out” realizowanego od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2023 r. przy wsparciu Komisji Europejskiej.
Celem badań było opisanie uwarunkowań osobistych i decyzji o pozostaniu w zawodzie lub jego opuszczeniu przez nauczycieli młodych stażem – do pięciu lat pracy. W przedsięwzięciu wzięli udział przede wszystkim nauczyciele placówek publicznych (99 proc.) – szkół podstawowych, przedszkoli, najmniej ze szkół ponadpodstawowych. Badani nauczyciele byli głównie w wieku: 25–29 lat (28,5 proc.), 36–45 lat (25,9 proc.), 30–35 lat (24,5 proc.). Respondenci w większości mieszkali w Warszawie. W badaniu wykorzystano ankiety. Ustalono, m.in., że 49,2 proc. respondentów planuje zmianę zawodu. Zjawisko to dotyczy częściej osób, które mają już pewne doświadczenie w pracy w szkole i uzyskały stopień nauczyciela kontraktowego. Czytamy: „Młodzi nauczyciele, którzy rozważają odejście z zawodu, jako przyczyny takiej decyzji wskazują: niskie zarobki, roszczeniowość rodziców połączoną z brakiem szacunku dla nauczyciela, trudne warunki pracy, nienormowany czas pracy i związane z nim zmęczenie”.
Joanna Dobkowska, Anna Zielińska, Małgorzata Żytko, Młodzi nauczyciele odchodzą ze szkoły. Raport z diagnozy uwarunkowań odchodzenia z zawodu przez warszawskich nauczycieli o stażu pracy do 5 lat, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2024.
Materiały
Młodzi nauczyciele odchodzą ze szkoły. Raport z diagnozy uwarunkowań odchodzenia z zawodu przez warszawskich nauczycieli o stażu pracy do 5 latMłodzi_nauczyciele_odchodzą_ze_szkoły_Raport_z_diagnozy_uwarunkowań_odchodzenia_z_zawodu_przez_warszawskich_nauczycieli_o_stażu_pracy_do_5_lat.pdf 3.35MB