Duszpasterstwo nauczycieli
To miejsce dedykowane wszystkim wychowawcom, nauczycielom, pracownikom internatów, domów dziecka, przychodni i poradni psychologicznych, bibliotek, świetlic i innych. Jeśli szukasz wspólnoty, miejsca do rozmów, modlitwy czy podzielenia się swoim doświadczeniem, dołącz do Duszpasterstwa Nauczycieli w Kielcach.
Bł. Natalia Tułasiewicz (1906-1945) była nauczycielką, polonistką i poetką. Kochała przyrodę, podróże, była ciekawa ludzi i świata, fascynowała ją kultura, sztuka a szczególnie muzyka. Całym sercem była przekonana o doniosłości apostolstwa ludzi świeckich. Bardzo świadomie i z pełnym zaangażowaniem dążyła do świętości. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała do Hanoweru jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł. Pomagała przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, lecz silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, podejmowała w tych trudnych warunkach posługę religijną, społeczną i oświatową. W wyniku dekonspiracji uwięziono ją najpierw w Hanowerze, potem w Kolonii. Podczas śledztwa była torturowana.
W 1944 r. wysłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, kontynuowała misję ewangelizacyjną. Nie ukrywała się, całkowicie zdając się na wolę Bożą.
W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a 31 marca 1945 r. zginęła w komorze gazowej. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu.
13 czerwca 1999 roku w Warszawie, w czasie VI pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych 108. męczenników okresu II wojny światowej.
19 stycznia 2022 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławioną Natalię Tułasiewicz, męczennicę, patronką u Boga nauczycieli w Polsce.
Błogosławiona Natalio, Patronko polskich nauczycieli – módl się za nami!
Św. Jan Paweł II powiedział we Włocławku 6 czerwca 1991 r. do nauczycieli i wychowawców, między innymi takie słowa:
Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm, czy nawet nadać cały kierunek życiu?
Słowa te inspirują do zaangażowania katolickich nauczycieli i wychowawców w różne działania o charakterze duchowym.
W ramach duszpasterstwa nauczycieli możesz porozmawiać na tematy duchowe i wychowawcze, wziąć udział w pielgrzymkach, specjalistycznych rekolekcjach, dniach skupienia oraz spotkaniach sportowo-integracyjnych.
Zapewniamy dostęp do interesujących materiałów na platformie e-learningowej. Wystarczy zapisać się, aby uzyskać dostęp do treści z zakresu duchowości i wychowania oraz poznać aktualne propozycje.
Serdecznie zapraszam! Dołącz do nas! Jesteśmy tutaj dla Ciebie!
Diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, oraz nauczyciel konsultant w ŚCDN - ks. Waldemar Wiśniowski.