W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Cyfrowy ślad technologii – pierwszy raport o cyfrowej ekologii w Polsce

W badaniu przeprowadzonym przez the:protocol uczestniczyło 742 pracujących Polaków, w tym 311 specjalistów IT. Celem badania było pogłębienie wiedzy o zjawisku ekologii cyfrowej.

Publikacja dostarcza informacji na temat świadomości użytkowników technologii, terminologii związanej z ekologią cyfrową, wpływu technologii na środowisko. Okazuje się, że ponad połowa pracujących Polaków – 65 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet – uważa, że potrafi świadomie korzystać z technologii i rozwiązań cyfrowych. Specjaliści IT (najczęściej pokolenie Y, w wieku 25−34 lat) mają w tym zakresie większą pewność, że korzystają z technologii świadomie. Gorzej w badaniach wypada ocena dbałości o nienadużywanie technologii na co dzień. Jako ważne działania proekologiczne respondenci wskazują przede wszystkim: oszczędzanie energii, recykling, segregację śmieci, ochronę ginących gatunków zwierząt, odpowiedzialne korzystanie z technologii, zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. W publikacji czytamy m.in.: „Produkcja urządzeń i potrzebnych do nich półprzewodników czy przesyłanie i generacja ogromnych zbiorów danych przyczyniać się mogą na różne sposoby do negatywnych zmian klimatycznych”. Według Europejskiego Banku Inwestycyjnego praca z domu podczas epidemii COVID-19 „generowała w 2021 r. 2204 ton CO2, co oznaczało wzrost o 17%”.  

P. Berska, Cyfrowy ślad technologii. Cyfrowa ekologia w życiu Polaków, Theprotocol.it 2023.

Materiały

Cyfrowy ślad technologii. Cyfrowa ekologia w życiu Polaków
Cyfrowy-slad-technologii-raport.pdf 18.99MB
{"register":{"columns":[]}}