W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Umiejętności finansowe młodzieży (2024)

Raport dotyczący umiejętności finansowych, postaw, zachowań i przekonań polskich piętnastolatków, przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, ukazał się 27 czerwca 2024 r.

Badanie, w którym uczestniczyło dwadzieścia krajów,  zostało zrealizowane w marcu i w kwietniu 2022 r. Na tle innych krajów wśród polskiej młodzieży niewiele jest osób z niskimi umiejętnościami finansowymi, a odsetek najlepszych uczniów zbliżony jest do średniej krajów OECD. Umiejętności finansowe dziewcząt i chłopców w Polsce okazują się podobne. Wśród chłopców można zauważyć większe zróżnicowanie – od najniższych do najwyższych wyników. Lepszy rezultat uzyskali uczniowie z rodzin o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym. Uwagę zwraca  poziom umiejętności finansowych młodzieży w zależności od typu szkoły ponadpodstawowej. Stwierdzono również, że kompetencje finansowe uczniów są silnie skorelowane z mierzonymi w badaniu PISA umiejętnościami z zakresu matematyki i rozumienia czytanego tekstu. Publikacja dostarcza także informacji na temat zmian w wynikach uczniów w porównaniu z poprzednimi edycjami.

Michał Sitek, Olga Wasilewska, Umiejętności finansowe młodzieży. Główne wyniki badania PISA 2022, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2024.

Materiały

Umiejętności finansowe młodzieży. Główne wyniki badania PISA 2022
Umiejętności​_finansowe​_młodzieży​_Główne​_wyniki​_badania​_PISA​_2022.pdf 8.62MB