W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podróżuję cały rok i zwiedzam… latem

Uczniowie Szkoły Podstawowej im S. Kard. Wyszyńskiego w Pierzchnicy zrealizowali STEAM-owy projekt, zachęcający do podróżowania po całym świecie.

Prezentacja ruchu obiegowego Ziemi z wykorzystaniem przygotowanego samodzielnie modelu.

Cele projektu

  • Zwiększenie motywacji uczniów do nauki matematyki i przedmiotów przyrodniczych, w szczególności geografii.
  • Zachęcanie uczniów do podejmowania innowacyjnych działań.
  • Rozbudzanie kreatywności i aktywności uczniów.
  • Rozwijanie i doskonalenie u uczniów kompetencji przyszłości.
  • Promocja działań szkoły.
  • Budowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym.

Dla kogo?

Projekt był realizowany przez grupę uczniów z klas: szóstej, siódmej i ósmej.

Sposób realizacji

Pierwszym krokiem realizacji projektu było stworzenie przez uczniów plakatu promującego projekt STEAM-owej szkoły „1 Grudnia START STEAM”. Następnie, uczestnicy zajęć projektowych opracowali wirtualną tablicę Jamboard, na której zebrali ciekawe atrakcje turystyczne z różnych części świata wraz z odpowiadającymi im klimatogramami, których analiza była niezbędna do określenia, kiedy w danym miejscu na świecie jest najcieplej. Pamiętamy, podróżujemy tylko latem.

Następnym krokiem było wykonanie prototypu oświetlenia naszej planety oraz zaplanowanie podróży Robota Turysty i wykonanie makiety z  jego trasą. Prototyp oświetlenia Ziemi przysporzył wielu trosk. Okazało się, że to nie takie proste… Zastanawiającym było, jak połączyć kawałek drewnianej podkładki, lampkę biurową oraz „zepsuty” globus indukcyjny, aby uzyskać jak najlepszy efekt finalny. Były więc godziny pracy, prób, napraw, popraw estetyki, ale w końcu udało się. Zbudowany prototyp w pełni posłużył do tego, by przybliżyć tematykę ruchu obiegowego Ziemi i jego następstw.

Najbardziej czasochłonnym etapem był czas programowania. Zaprogramowanie mBot’a w programie mBlock okazało się nie lada wyzwaniem, bo elektroniczny przyjaciel czasami płatał figle. W końcu jednak robot zaczął docierać tam, gdzie powinien. Początkowo Robot Turysta podróżował po różowej kartce brystolu, na której uczniowie poprzez mierzenie odpowiednich kątów i odległości zaznaczyli atrakcje turystyczne. Dopiero wtedy, gdy mBot „spisywał się na piątkę” zaczął podróż po mapie świata.

Założeniem projektu była podróż przez cały rok, dlatego też uczniowie z zamieszczonych na tablicy Google Jamboard atrakcji turystycznych wybrali tylko dwanaście tak, aby Robot Turysta zobaczył po jednym miejscu w każdym kolejnym miesiącu roku. Na mapie zaznaczone one zostały numerami od 1 do 12.  Informacje z nazwą miejsca i ciekawostkami zostały ukryte pod kodami QR. Można je przeczytać używając skanera kodów QR.

W marcu uczniowie z projektowej drużyny zaprezentowali efekty swojej pracy. Przedstawili Robota Turystę Dyrekcji szkoły oraz uczniom wybranych klas. Odpowiednio zaprogramowany mBot odwiedził dwanaście ciekawych turystycznie miejsc w kolejnych miesiącach roku. W czasie szkolnej prezentacji uczniowie w ramach ewaluacji projektu zaprezentowali wszystkim dwa plakaty: „Nauczyciel i uczeń NIE-STEAM-owy”, a drugi „STEAM-owy uczeń, STEAM-owy nauczyciel”, zadając jednocześnie pytanie: Jak myślicie, który plakat nosi dany tytuł?. Odpowiedź oglądających była jednoznaczna, co potwierdziło, że cele projektu zostały osiągnięte, a  idea STEAM-owej szkoły jasno przekazana widzom.

Z prezentacji szkolnej została stworzona relacja filmowa, która stanowi doskonały dokument pracy uczniów. Może być także wielokrotnie wykorzystana dla młodszych uczniów jako prezentacja projektu „Podróżuję cały rok i zwiedzam… latem”.

Więcej szczegółów znajduje się w Karcie informacyjnej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}