W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Raport z badania szkodliwych treści w serwisach internetowych

Raport został przygotowany w ramach projektu „System reagujący na zagrożenia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pornografii dziecięcej”. Badanie przeprowadzono od stycznia do maja 2023 r.

Celem publikacji jest prezentacja analizy zapotrzebowania na automatyczne systemy moderacji serwisów internetowych skierowanych do polskich użytkowników w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi naruszania norm społecznych w sieci. Badanie objęło 34 serwisy i zostało przeprowadzone w dwóch równoległych etapach – analizy regulaminów wybranych serwisów i analizy funkcjonowania mechanizmów moderowania treści. Stwierdzono m.in., że siedemdziesiąt procent administratorów serwisów internetowych reaguje na zgłoszenia użytkowników i usuwa treści niezgodne z regulaminem. Okazuje się, że trudności sprawia niekiedy forma zgłaszania. Istotne jest, że 33 procent serwisów nie posiada mechanizmów weryfikacji wieku użytkowników. Autorzy raportu zwracają uwagę na konieczność oznaczania treści nieodpowiednich dla użytkownika poniżej osiemnastego roku życia.

 

A. Szczęsna, E. Zalewska, P. Zegarow i in., Od zgłoszenia do reakcji. Raport z badania szkodliwych treści w serwisach internetowych, NASK Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2023.

 

Materiały

Od zgłoszenia do reakcji. Raport z badania szkodliwych treści w serwisach internetowych
Od​_zgłoszenia​_do​_reakcji.pdf 2.38MB
{"register":{"columns":[]}}