Nasze prawa. Nasza przyszłość. Raport UNICEF (2024)
Ponad 9200 dzieci w wieku od dziesięciu do osiemnastu lat wypowiedziało się na tematy, które mają dla nich największe znaczenie, przedstawiając swoje rekomendacje dla decydentów UE z prośbą o ich rozważenie i podjęcie stosownych działań.
Procesem konsultacji kierowała specjalnie powołana Dziecięca Rada Doradcza składająca się z dziesięciorga dzieci pochodzących z sześciu krajów europejskich − Niemiec, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Rumunii i Serbii. Rada opracowała ankietę internetową dostępną w piętnastu językach i zawierającą 21 pytań. Badanie przeprowadzono w całej Europie od listopada 2023 r. do stycznia 2024 r. Ustalono, m.in.: tylko czternaście procent dzieci ma absolutną pewność, że to, czego uczą się w szkole, przyda im się w przyszłości; dwoje na troje dzieci uważa, że presja wywierana przez szkołę ma negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne; tylko 23 proc. dzieci twierdzi, że do tej pory nie doświadczyło dyskryminacji ani nie było jej świadkiem; tylko pięćdziesiąt procent dzieci czuje się bezpiecznie w Internecie; siedemdziesiąt procent dzieci opowiada się za większą możliwością uczestniczenia w podejmowaniu decyzji, aby mieć pewność, że ich głos zostanie wysłuchany w sprawach mających wpływ na ich życie. Młodzi ludzie wypowiadali się również na temat zmian klimatycznych i działalności Unii Europejskiej.
Nasze prawa. Nasza przyszłość. Europa jakiej chcemy. Rekomendacje dzieci i młodzieży dla decydentów z Unii Europejskiej, UNICEF, 2024.
Materiały
Nasze prawa. Nasza przyszłość. Europa jakiej chcemy. Rekomendacje dzieci i młodzieży dla decydentów z Unii Europejskiej (2024)Nasze_prawa_Nasza_przyszłość_Europa_jakiej_chcemy_Rekomendacje_dzieci_i_młodzieży_dla_decydentów_z_Unii_Europejskiej.pdf 1.07MB