W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Migracje zarobkowe Polaków

W celu sprawdzenia opinii Polek i Polaków na temat emigracji zarobkowej poddano badaniu za pomocą wywiadu siedemset osób w wieku 18−67 lat. Badania zostały przeprowadzone od 9 lutego 2023 r. do 14 lutego 2023 r.

W ankiecie uwzględniono: status i wielkość miejscowości dotychczasowego zamieszkania, płeć, wiek, wykształcenie, dochód, stanowisko. Sformułowano argumenty za pozostaniem w kraju. Stwierdzono m.in., że przywiązanie do rodziny i przyjaciół zaczyna mieć coraz mniejsze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o emigracji, choć wciąż większe niż w państwach zachodnich. Kolejne ważne powody rezygnacji Polaków z wyjazdu to nieznajomość języków obcych i brak wystarczających środków na osiedlenie się w nowym miejscu, kłopoty zdrowotne, obawy, że nie znajdą za granicą atrakcyjnej pracy. Zauważono, że liczba barier powstrzymujących przed ewentualną emigracją maleje wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia.

J. Fitek-Chybzińska, Dorota Zawadzka, Migracje zarobkowe Polaków, Raport Gi Group, 2023.  

Materiały

Migracje zarobkowe Polaków
Migracje​_zarobkowe​_Polaków.pdf 1.70MB
{"register":{"columns":[]}}