W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Karta informacyjna

Metryczka dobrej praktyki
Nazwa szkoły
Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Parszowie
Powiat/gmina
starachowicki/Wąchock
Dane adresowe
27-215 Wąchock, Parszów, ul. Szkolna 28
Dyrektor szkoły
Barbara Gajewska
Telefon
(41) 271 21 76
Adres e-mail
szparszow@wp.pl

  • Rozwiń tekst

    Ramy współpracy z ŚCDN

    Kształcenie specjalne
    Nazwa wspólnego przedsięwzięcia
    Projekt „STEAM-owa szkoła 2023/2024”
    Nauczyciel
    Nauczyciele konsultanci ŚCDN – partnerzy we współpracy
    Mariola Kosztołowicz, Ewa Kwiecień, Małgorzata Grzegorczyk
    Ankieta
    Osoby zgłaszające dobrą praktykę
    Katarzyna Michta – nauczyciel biologii, edukacji wczesnoszkolnej, Marta Bogusławska-Cieślik – nauczyciel języka angielskiego, robotyki

  • Charakterystyka dobrej praktyki
    Przedmiot/ działanie ponadprzedmiotowe lub zajęcia
    biologia, geografia, informatyka, matematyka, muzyka, plastyka, koło tańca regionalnego
    Etap edukacyjny
    I i II etap edukacyjny
    Cała szkoła/ klasa lub grupa
    uczniowie klasy drugiej, grupa uczniów z klasy siódmej i ósmej
    Czas/ okres realizacji
    grudzień 2023 r. – marzec 2024 r.
Cele dobrej praktyki
  1. Wprowadzenie uczniów w tematykę zaplanowaną do realizacji projektu oraz wspieranie ich na każdym etapie pracy.
  2. Rozwijanie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki poprzez realizację STEAM-owego projektu.
  3. Kształtowanie kompetencji w zakresie łączenia wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin dla osiągnięcia założonego celu.
  4. Rozbudzanie u uczniów ciekawości poznawczej oraz wyzwalanie u nich kreatywności i wyobraźni w celu poszukiwania rozwiązania problemu.
  5. Rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
  6. Rozwijanie myślenia krytycznego.
  7. Poznanie wiedzy o historii naszej małej ojczyzny.
  8. Poznanie przez uczniów walorów przyrodniczych poprzez rozpoznawanie typowych elementów krajobrazu i położenia geograficznego.
  9. Rozbudzanie u uczniów potrzeby ochrony przyrody jako dobra wspólnego.
  10. Zainteresowanie uczniów kulturą, sztuką ludową, zwyczajami i tradycjami najbliższej okolicy oraz rozbudzanie w nich szacunku do dorobku kulturowego gwary regionalnej.
  11. Poznanie przez uczniów tradycji świątecznych swojego najbliższego regionu.
  12. Wdrażanie do uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Opis pomysłu

W ramach projektu STEAM opracowaliśmy zadania edukacyjne, które pozwoliły na zgłębienie zagadnień związanych z tradycjami i kulturą naszej miejscowości. Postanowiłyśmy, że głównym celem projektu będzie zachęcenie uczniów do eksploracji własnego środowiska oraz zrozumienia wartości lokalnych tradycji i zwyczajów. Uczniowie mieli okazję badać i poznawać różnorodność dziedzictwa kulturowego swojej miejscowości poprzez interaktywne zajęcia, wycieczki terenowe oraz warsztaty. Realizacja zadań projektowych umożliwiła przeprowadzanie wywiadów ze starszymi mieszkańcami, którzy podzielili się z uczniami swoimi życiowymi doświadczeniami czy opowieściami o przeszłości. Poprzez udział w projekcie uczniowie zdobyli nowe umiejętności w zakresie prowadzenia działalności badawczej, wyszukiwania i gromadzenia informacji oraz krytycznego myślenia. Ponadto mieli szansę podzielić się swoją wiedzą i odkryciami z innymi uczniami oraz ze społecznością lokalną podczas prezentacji i wystaw końcowych. Dzięki projektowi uczniowie stali się nie tylko bardziej świadomi własnego dziedzictwa kulturowego, ale także bardziej zintegrowani z lokalną społecznością oraz otwarci na różnorodność kulturową. Projekt ten pozwolił młodym ludziom lepiej zrozumieć ich miejsce w historii i w kulturze swojej społeczności oraz zachęcił do dalszego eksplorowania i pielęgnowania tradycji lokalnych.

Sposób realizacji
  1. Zorganizowanie wycieczki po miejscowości – badanie odległości między różnymi punktami oraz wyznaczanie trasy w skali na mapie.
  2. Zbieranie informacji na temat najważniejszych obiektów miejscowości oraz ich historii i znaczenia dla lokalnej społeczności.
  3. Przeliczanie odległości i proporcji na mapie w celu lepszego zrozumienia skali oraz wielkości terenu.
  4. Badanie walorów przyrodniczych miejscowości, takich jak: rzeka, lasy, wzniesienia, zbiorniki wodne, oraz ich znaczenia dla środowiska.
  5. Korzystanie ze skali porostowej do oceny czystości powietrza w okolicy i analizowanie wyników.
  6. Poznanie tradycyjnych tańców, strojów regionalnych i instrumentów ludowych na zajęciach koła tańca regionalnego.
  7. Zapoznanie się z lokalną gwarą i nauka podstawowych zwrotów oraz odkrywanie zwyczajów ludowych podczas wywiadu z regionalistą.
  8. Wykonanie makiety przedstawiającej miejscowość z uwzględnieniem najważniejszych punktów i obiektów wraz z kodami QR zawierającymi opisy zabytków i miejsc użyteczności publicznej.
  9. Poznanie odnawialnych źródeł energii znajdujących się w okolicy, takich jak domowa elektrownia wiatrowa czy panele słoneczne oraz zrozumienie ich roli w ochronie środowiska.
  10. Wykonywanie podczas warsztatów z lokalnymi twórcami ludowymi tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych i palm wielkanocnych, które są charakterystyczne dla kultury regionu.
  11. Obliczanie kosztów zakupu materiałów do wykonania tradycyjnych ozdób oraz szacowanie zysku z ich sprzedaży na zajęciach z matematyki.
  12. Wykorzystywanie zasobów Internetu i Geoportalu do zgłębiania historii oraz geografii miejsca.
  13. Tworzenie prezentacji i filmu promującego projekt oraz prezentowanie ich na forum szkoły w celu podzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Uzyskane efekty, w tym wartość dodana, możliwość wykorzystania sprawdzonych doświadczeń

Wartość dodana projektu STEAM jest ogromna, ponieważ podczas jego realizacji uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę teoretyczną, ale także nabyli praktyczne umiejętności podczas wykonywania kolejnych zadań projektowych. Dzięki dużemu zaangażowaniu poznali swoją najbliższą okolicę z zupełnie nowej perspektywy, co sprawiło, że stali się bardziej świadomi tego, gdzie mieszkają i jakie walory kulturowe oraz przyrodnicze posiada ich najbliższa mała ojczyzna.

Podczas wycieczki rozwinęli swoje umiejętności w zakresie obserwacji, pracy w zespole, planowania działań oraz praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej na lekcjach geografii, biologii, historii czy informatyki. Wykorzystali swoje zdolności artystyczne do tworzenia makiety miejscowości oraz ozdób ludowych. Dzięki pomiarom odległości, zastosowaniu skali oraz przeprowadzonym badaniom czystości powietrza za pomocą skali porostowej uczniowie rozwinęli umiejętność analizy danych, obserwacji środowiska oraz interpretacji wyników. Podczas dokonywania obliczeń odległości uczniowie nauczyli się korzystać z rządowej strony internetowej Geoportal. Dowiedzieli się z niej nie tylko, jak obliczać odległości, ale również testowali inne funkcje dostępne na stronie, m.in. nauczyli się korzystać z warstw − ukształtowania terenu i obiektów topograficznych. Poznanie ludowych tańców, strojów regionalnych i instrumentów ludowych pozwoliło im na nowo odkryć kulturę i tradycję własnej miejscowości oraz poszerzyło ich horyzonty myślowe na temat znaczenia tradycji w kontekście przynależności kulturowej. Tworzenie tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych i palm wielkanocnych oraz poznawanie gwary regionu wpłynęło na rozwój poczucia tożsamości lokalnej i regionalnej. Projekt zwrócił uwagę uczniów na odnawialne źródła energii, na problematykę odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych oraz ekologicznego podejścia do problemów energetycznych. Stworzenie prezentacji i filmu promującego projekt dały uczniom możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć koleżankom i kolegom, nauczycielom oraz społeczności lokalnej, co wpłynęło korzystnie na zwiększenie u uczniów poczucia pewności siebie oraz przygotowało ich do wystąpień publicznych. Ponadto udział uczniów w realizacji projektu rozwinął ich kompetencje w zakresie świadomego korzystania z zasobów Internetu i Geoportalu w celu pozyskiwania informacji i prezentowania wyników badań. Projekt STEAM pozwolił na interdyscyplinarne podejście do nauki, rozwój różnorodnych umiejętności i kompetencji uczniów, a także promował lokalną i regionalną tożsamość oraz ekologiczne podejście do otaczającego środowiska.

Partnerzy lub instytucje wspomagające realizację działania

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach

Koło Gospodyń Wiejskich przy Wiejskim Domu Kultury w Mostkach