W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Edukacja medialna młodzieży szkolnej

Raport jest wynikiem badań przeprowadzonych podczas realizowanych stacjonarnie warsztatów dziennikarskich dla ponad stu szkół z całej Polski na temat skuteczności działań zmierzających do polepszenia kompetencji medialnych uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych, czyli pokolenia, które nie zna świata bez nowych technologii. Próba badawcza objęła 194 osoby w wieku 14−19 lat.

Autorzy wyjaśniają, jak definiować kompetencje medialne związane z korzystaniem z telewizji, radia, prasy. Celem badań ankietowych było zweryfikowanie procesu kształtowania się wiedzy i zainteresowań uczniów w zakresie dziennikarstwa oraz ocena oddziaływania przeprowadzonych warsztatów na te czynniki. Stwierdzono, że większość ankietowanych przed udziałem w warsztatach nie posiadała doświadczeń związanych z pracą w redakcjach szkolnych, uczniowskich. Ważne jest zachęcenie młodszych uczniów − szkół podstawowych i średnich − do zdobywania doświadczenia medialnego już na etapie szkolnym. Jak czytamy: „Jednym ze sposobów na zwiększenie zaangażowania uczniów w media, a tym samym podniesienia ich kompetencji, jest współtworzenie przez zarząd szkoły oraz przedstawicieli uczniów treści profilów na social media placówki. Wciąż takich przykładów wydaje się zbyt mało, biorąc pod uwagę skalę wykorzystania platform społecznościowych przez młodzież”. Jednocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że wiedza z zakresu dziennikarstwa wpływa na opanowanie kompetencji miękkich – interpersonalnych, które są przydatne w życiu zawodowym.

Edukacja medialna młodzieży szkolnej, red. J. Jakubowski, M. Skrzypek, A. Wesołowska, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2023.

Materiały

Edukacja medialna młodzieży szkolnej
Edukacja-medialna-mlodziezy-szkolnej-publikacja.pdf 2.22MB
{"register":{"columns":[]}}