W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Zabytki Powiatu Kraśnickiego

Na terenie powiatu kraśnickiego zachowane najstarsze obiekty zabytkowe mają przeważnie charakter sakralny.

Grafika przedstawia białą ikonę wieży z bramą stojącej na otwartej księdze na tle złożonym z trójkątów w odcieniach koloru zielonego.

Drewniany kościół filialny w Annopolu o konstrukcji zrębowej ufundowany w 1740 r. przez Jana Tomasza Morsztyna w Annopolu, a konsekrowany w 1741 r. przez sufragana krakowskiego Kunickiego. We wnętrzu zachowały się m. in. rzeźbiony krucyfiks z XVIII w. oraz obraz Zdjęcia z krzyża z II połowy XVIII w. 
Drewniany kościół parafialny z lat 1730-1748 we wsi Dzierzkowice z późnobarokowym i rokokowym wyposażeniem wnętrza;
Drewniany kościół w Rzeczycy Księżej ufundowany przez kanoników regularnych z Kraśnika sięgający 1742 roku z bogato zdobionym wnętrzem z połowy XIX w.;
Kościół z drugiej połowy XVIII w. w Urzędowie z barokowym wyposażeniem wnętrza;
Drewniany kościół parafialny z 1722 roku w Rzeczycy Ziemiańskiej wraz z zabytkową dzwonnicą;
Drewniany kościół w Borowie, gm. Annopol, wzniesiony przed 1662 rokiem, ale kruchty dobudowano do niego dopiero między 1800 a 1843 r. Na ambonie zachowała się kropielnica z początku XVII w., a w dzwonnicy dzwon z 1663 r.;
Późnoklasycystyczny  kościół z połowy XIX wieku w Zakrzówku. 
Murowany kościół z 1628 roku w Popkowicach (gm. Urzędów), wzniesiony na miejscu zboru kalwińskiego, który sam pierwotnie był kościołem, wzniesionym w 1425 r. 
Kościół murowany w Wilkołazie wzniesiony z inicjatywy starosty kałuskiego Jana Zamoyskiego w latach 1648-1653, który odrestaurowany został w 1867 r.;
Murowany kościół z połowy XVIII w. w Świeciechowie (gm. Annopol) wzniesiony na miejscu poprzedniego. Kościół świeciechowski należy do najdawniej notowanych kościołów w całej ziemi lubelskiej (początki parafii sięgają XII w.);
Ewenementem w skali kraju jest tak zwana „trójkątna” kaplica w Stróży. Murowana, późnobarokowa (z lat 1766-1767) kaplica zbudowana jest na rzucie trójkąta z zaokrąglonymi narożami i kwadratową kruchtą od frontu. 

Architektura rezydencjonalna

Z obiektów niesakralnych wymienić należy zespół pałacowy Prażmowskich i Suchodolskich w Gościeradowie wraz z parkiem i zachowanym spichlerzem murowanym z II poł. XVIII w. Pałac w Gościeradowie to dzieło Eligiusza Prażmowskiego – starosty mszczonowskiego, znanego ze swego zamiłowania do muzyki. Ciekawostką obiektu jest między innymi to, że fasada frontowa pałacu, jej portyk, podparta jest jedynie trzema kolumnami – wbrew ówcześnie panującym modom i trendom. W roku 1904 E. Prażmowski zapisał cały majątek ziemski Warszawskiemu Towarzystwu Dobroczynności. Wyposażenie pałacu trafiło zaś do Lubelskiego Konserwatorium Muzycznego. Obiekty zabytkowe towarzyszące pałacowi to brama wjazdowa, łuk triumfalny, dwie kapliczki i spichlerz. W obiektach mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej dla młodych osób z upośledzeniem umysłowym  i ośrodek rehabilitacyjny. Zespół Pałacowy w Gościeradowie, w tym Pałac, Łuk Triumfalny i Kapliczka Ogrodowa, Park oraz Brama Wjazdowa w Parku Pałacowym to obiekty zabytkowe wpisane do rejestru stanowiące własność Powiatu Kraśnickiego. Podobną funkcję pełni XVII-wieczny zespół dworsko-parkowy w Olbięcinie gmina Trzydnik Duży. Ten najwartościowszy historycznie obiekt zlokalizowany na terenie tego zespołu to niewielki, jednopiętrowy budynek murowany wzniesiony przez skarbnika lubelskiego Stanisława Ignacego Suchodolskiego specjalnie dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w dniach 6-7 czerwca 1787 r. przebywał w nim wracając ze spotkania z Katarzyną II Wielką pod Kaniowem. 
Zespół Folwarczny w Wólce Gościeradowskiej to obiekt zabytkowy, składający się z budynku mieszkalnego zw. „rządcówką” i otaczającej go zieleni - ogrodu. W obiektach aktualnie funkcjonuje Zespół Szkół. Parki Podworskie z ciekawym, niejednokrotnie zabytkowym drzewostanem zachowały się między innymi w Moniakach, Skorczycach, Dzierzkowicach, Popkowicach, Sosnowej Woli, Wilkołazie i  Stróży.

Z zabytków archeologicznych warto zobaczyć jedyne w okolicy dobrze zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne z VIII - IX w. - w Leszczynie koło Urzędowa oraz ślady zamczysk w Kraśniku i Dzierzkowicach-Terpentynie. Grodzisko w Leszczynie badane było archeologicznie w 1995 r. Ujawniono wówczas istnienie dwóch wałów otaczających grodzisko. Poza tym ani na majdanie grodziska, ani w jego fosie nie natrafiono na ślady stałej zabudowy.  Na terenie gminy Urzędów na uwagę zasługuje sanktuarium św. Otylii w Urzędowie. Kapliczka, pochodząca z 1890 r. stanowi unikalne miejsce sakralne. Jest drewniana i skromna. Jednocześnie w swej prostocie piękna, zwłaszcza w oprawie wiodącej do niej alei lipowej z figurkami świętych i otaczających ją łąk i lasów. Wierni z okolicznych miejscowości przybywają tu, by poprzez modlitwę oczyścić swą duszę i uleczyć ciało dzięki wodzie z bijącego tu źródełka. Wiara ludu mówi, że czysta, źródlana woda koi dolegliwości oczu i gardła.

W Kraśniku warto odwiedzić trójnawowy kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, wzniesiony ok. 1469 r. jako budowla późnogotycka, przebudowany w latach 1527-1541 w stylu późnogotycko-renesansowym z fundacji Jana Gabriela Tęczyńskiego.

{"register":{"columns":[]}}