W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Atrakcje turystyczne Powiatu Kraśnickiego

Powiat kraśnicki położony jest w południowo-zachodniej części województwa lubelskiego na Roztoczu Zachodnim oraz na Wzniesieniach Urzędowskich. Na terenie powiatu występują strefy przenikania się obszarów Małopolskiego Przełomu Wisły, Wzniesień Urzędowskich, Roztocza Zachodniego, Wyniosłości Giełczewskiej czy skraju Kotliny Sandomierskiej.

Grafika przedstawia białą ikonę turysty z plecakiem i laską na tle złożonym z trójkątów w odcieniach koloru zielonego.

W Kraśniku ma swój początek zachodnia część Roztocza, jedna z najbardziej malowniczych krain Polski, przez którą rozciąga się Centralny Szlak Rowerowy, niezwykle popularny wśród cyklistów z całego kraju. Jego pierwszy etap zaczyna się w Kraśniku i prowadzi do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Kraśnik jest jednocześnie punktem końcowym innego ciekawego szlaku rowerowego zaczynającego się w Kazimierzu Dolnym. Potwierdzeniem ciekawych walorów przyrodniczo – krajobrazowych powiatu kraśnickiego jest utworzenie Kraśnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu o powierzchni 293 km² na terenie 5 gmin. Jest to obszar o dużej atrakcyjności krajobrazowej, głównie dzięki bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu. 
Zachowały się tu tereny o niewielkim stopniu przekształcenia środowiska naturalnego, co stwarza dogodne warunki dla ostoi dzikich zwierząt i rozwoju stanowisk roślin chronionych.  
Na terenie gminy Urzędów znajduje się rezerwat leśny „Natalin” o powierzchni 2,45 ha, obejmujący ochroną drzewostan jodłowy. Znacznie większy rezerwat jodły o powierzchni 157 ha „Marynopole”, istnieje na terenie gminy Gościeradów. Jest to rezerwat leśny o dużym znaczeniu ogólnoprzyrodniczym i naukowo-dydaktycznym. Drugi rezerwat krajobrazowo – leśny na terenie tej samej gminy o powierzchni 200 ha - „Szczeckie Doły” charakteryzuje się poza urozmaiconą rzeźbą (liczne rozbudowane wąwozy lessowe) występowaniem zwartego drzewostanu bukowego oraz roślinnością charakterystyczną dla buczyn górskich oraz lasu grabowo - bukowego porastającego wąwozy. 

Obiekt Edukacyjny "Uroczysko" powstał z myślą o organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także organizacji wystaw i wernisaży fotograficznych oraz warsztatów i konferencji przyrodniczych.Powstał on dzięki wsparciu funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w związku z projektem "Aktywna turystyka w zgodzie z różnorodnością biologiczną powiązana z leśnictwem Zwierzyniec w Nadleśnictwie Kraśnik".

Celem projektu jest  udostępnienie atrakcyjnych przyrodniczo zasobów leśnictwa Zwierzyniec przy jednoczesnej ochronie i zachowaniu dziedzictwa naturalnego.W ramach zadania w leśnictwie Zwierzyniec (gm. Dzierzkowice) przebudowano budynek gospodarczy na nowoczesny obiekt edukacyjny o nazwie „Uroczysko”. Obok ułożono ciągi piesze i jezdne, wyznaczono parkingi oraz miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, wyznaczono 1,5 km ścieżkę edukacyjną, która została wyposażona w tablice edukacyjne, wybudowano wiatę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych oraz zainstalowano samoobsługową stację naprawy rowerów wraz ze stojakiem.
W projekcie zostały wykorzystane przyjazne dla środowiska technologie: w budynku edukacyjnym zamontowano oświetlenie LED, zamontowane zostały odnawialne źródła energii – solary do oświetlenia wiaty znajdującej się na ścieżce edukacyjnej. Wewnątrz budynku edukacyjnego znajduje się sprzęt komputerowy i multimedialny, interaktywne gry edukacyjne a także meble z nadrukami fauny i flory leśnej. W bramie wjazdowej prowadzącej do budynku zainstalowano licznik przejść.

W celu rezerwacji zajęć edukacyjnych w Obiekcie Edukacyjnym "Uroczysko" prosimy o kontakt telefoniczny z Barbarą Zielińską - specjalistą SL, pod nr tel. 694-410-150 lub 81 825 20 41 wewnętrzny 16 w godzinach 7:15 - 15:15 .

{"register":{"columns":[]}}