W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmęczony jak Polak w pracy (2024)

Polacy pracują średnio o ponad trzy godziny tygodniowo dłużej od przeciętnego Europejczyka, a co najmniej raz w tygodniu lub kilka razy w miesiącu odczuwają brak motywacji do pracy i ogólne przemęczenie.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 2–9 lipca 2024 r. Wzięło w nim udział 1034 respondentów. Celem badania było poznanie źródeł zmęczenia u pracowników i pracodawców, wpływu zmęczenia na bezpieczeństwo pracy, w tym zdarzenia potencjalnie wypadkowe i wypadki przy pracy. Ustalono, że zmęczenie w pracy dotyczy trzech sfer – psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Zmęczenie powoduje przede wszystkim takie zachowania, jak: brak motywacji i chęci do pracy, odliczanie czasu do końca pracy, wyczerpanie fizyczne, spadek sił i produktywności, spadek poczucia sensu, radości oraz satysfakcji. Stwierdzono, m.in.: „Pracownicy w wieku 18–24 lata najsilniej podkreślali potrzebę usług psychologicznych. Jednocześnie spędzają w pracy średnio najmniej godzin”. Raport zawiera rekomendacje opracowane przez ekspertki i ekspertów dla pracowników, pracodawców oraz dla ustawodawcy.

Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2024. Zmęczony jak Polak w pracy: przyczyny, skutki i konsekwencje, Koalicja Bezpieczni w Pracy, 2024.

Materiały

Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2024. Zmęczony jak Polak w pracy – przyczyny, skutki i konsekwencje
Bezpieczeństwo​_pracy​_w​_Polsce​_2024​_Zmęczony​_jak​_Polak​_w​_pracy​_–​_przyczyny,​_skutki​_i​_konsekwencje.pdf 9.98MB