W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wsparcie młodzieży zagrożonej samobójstwem. Raport z badania

Przeprowadzone badania miały na celu ustalenie, jak młodzież ocenia dostępność wsparcia w sytuacji zagrożenia samobójstwem.

W badaniu przeprowadzonym metodą ilościową z wykorzystaniem kwestionariusza w wersji elektronicznej wzięło udział 2727 uczniów z klas siódmych szkół podstawowych i z klas drugich szkół ponadpodstawowych – liceów i techników. Łącznie w przedsięwzięciu uczestniczyło 118 jednostek szkolnych z terenu całej Polski. Badanie przeprowadzono w czerwcu 2023 r. Stwierdzono m.in., że młodzież po okresie pandemii potrzebuje osobistych rozmów, większość młodych ludzi w sytuacji kryzysowej zwraca się o pomoc do rodziny (50%), przyjaciół i kolegów (28%), profesjonalistów (15%). Jak czytamy: „Skala myśli i zachowań samobójczych wśród osób młodych jest alarmująco wysoka. Co trzeci uczeń wskazał, że zna osobę niepełnoletnią, która w ciągu ostatniego miesiąca miała przynajmniej raz myśli samobójcze – młodzi znają średnio trzy takie osoby”. Niezwykle ważne okazuje się, by rówieśnicy potrafili być wsparciem dla swoich koleżanek i kolegów podejmujących zachowania suicydalne, istotne jest wzmacnianie świadomości rodziców.  

Wsparcie młodzieży zagrożonej samobójstwem. Raport z badania, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Warszawa 2023.

Materiały

Wsparcie młodzieży zagrożonej samobójstwem. Raport z badania
Wsparcie-młodzieży-zagrożonej-samobójstwem-2023.pdf 1.99MB
{"register":{"columns":[]}}