W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2023 roku (2024)

Jest to kolejny raport Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce przygotowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021−2025.

 

Badanie przeprowadzono jesienią 2023 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej Polek i Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat. Badaniem objęto 2012 osób. Zebrano dane ilościowe, które poddane zostały analizie za pomocą metod statystycznych. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zadeklarowało 43% respondentów. Zauważono wzrost czytelnictwa nastolatków – 72% badanych nastolatków było czytelnikami książek, a aż 18% deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek. Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się. Tak jak w poprzednich latach kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni. W 2023 r. po raz pierwszy uwzględniono dodatkowy sposób pozyskiwania rekomendacji książkowych, związany z internetowymi ogniwami społecznego obiegu książki. Są to: multimedialne podcasty, vlogi, filmy, wpisy na platformie BookTok i TikTok; BookTube, YouTube i in.

Zofia Zasacka, Roman Chynkowski, Izabela Koryś, Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2023 roku, Biblioteka Narodowa, Warszawa 2024.

Materiały

Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2023 roku
Stan​_czytelnictwa​_książek​_w​_Polsce​_w​_2023​_roku.pdf 6.44MB
{"register":{"columns":[]}}