W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku. Komunikat wstępny

Badanie naukowe stanu czytelnictwa w Polsce realizowane jest przez Bibliotekę Narodową w ramach Planu Ewaluacji i Monitoringu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 i dofinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Badanie przeprowadzane jest od 1992 r. na reprezentatywnej próbie osób w wieku piętnastu lat.

Stwierdzono m.in., że od 2015 r., pomijając okres pandemii 2020 r., odsetek osób czytających książki nie zmienia się w sposób statystycznie istotny. Książki czytają przede wszystkim: osoby najlepiej wykształcone, uczące się, kobiety, z większych miast. Jednocześnie autorzy publikacji zauważają stosunkowo niewielkie zainteresowanie audiobookami, a większe podcastami. Raport wskazuje również preferowane typy książek i najpoczytniejszych autorów. Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych pisarzy zajmuje Remigiusz Mróz.

R. Chymkowski, Z. Zasacka, Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku. Komunikat wstępny, Biblioteka Narodowa, Warszawa 2023.

Materiały

Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku. Komunikat wstępny
Stan​_czytelnictwa​_książek​_w​_Polsce​_w​_2022​_roku​_Komunikat​_wstępny.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}