W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Samotna i odtrącona

22.11.2023

Wyjątkowa konferencja „Życie i twórczość artystyczna Jadwigi Trzcińskiej" połączona ze spektaklem Ciotka Wieża.

Uczestnicy konferencji „Życie i twórczość artystyczna Jadwigi Trzcińskiej” na scenie KCK wraz z aktorką Ewą Lubacz, która wcieliła się w postać Ciotki Wieży

– Jadwiga Trzcińska była wybitną malarką, krytykiem sztuki, zdobyła uznanie w wielu krajach. Żyła sztuką. W Kielcach postrzegano ją jako inną. Była krytykowana i nazywana dziwaczką – mówił Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc oprowadzając uczestników konferencji „Życie i twórczość artystyczna Jadwigi Trzcińskiej” po wystawie „Osobna”.

Spotkanie w muzeum  okazało się fascynującą podróżą przez niezwykłe życie i dzieła Jadwigi Trzcińskiej. Uczestników konferencji powitali Małgorzata Łakomiec, dyrektor ŚCDN w Kielcach, Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii  Kielc oraz organizatorka wydarzenia z ramienia ŚCDN, dr sztuki, artysta plastyk Aleksandra Potocka-Kuc.

Trzcińska na tle epoki

W atmosferę i klimat wystawy przeniosła uczestników spotkania historyczka sztuki Alicja Ciosek, która w krótkim wykładzie omówiła twórczość Jadwigi Trzcińskiej na tle epoki. Następnie historyczka Iwona Grabczak zabrała nauczycieli do krainy z obrazami Jadwigi Trzcińskiej. Uwagę przyciągały barwne koguty, złociste promienie słońca czy przepiękny autoportret artystki, podobno ona tak siebie widziała.

„Osobna” to nie tylko wystawa artystyczna, to także podróż przez życie Jadwigi Trzcińskiej. W muzealnej sali zebrano pamiątki rodzinne i fotografie z archiwum malarki – jej listy, pierwsze szkice.  

– Trzcińska w swoim twórczym okresie była bardzo przedsiębiorcza i zdeterminowana. Zdobyła stypendium do Moskwy. Wystawiała swoje obrazy w Szwecji, w Amsterdamie, Londynie, Melbourne, jej grafiki trafiły nawet do Johannesburga. Dlaczego w latach 70-tych XX w., przestała malować?  Czy to była blokada twórcza po śmierci matki, a może złość na niedocenianie jej twórczości – mówił dyrektor Maciągowski.

Pod koniec życia Trzcińska stała się lokalną „dziwaczką”. Samotna, otoczona  psami. Zmarła w swoim domu na ulicy Mazurskiej w Kielcach w 2005 r.  

Ciotka Wieża

Po zwiedzaniu wystawy uczestnicy konferencji przenieśli się do Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli spektakl „Ciotka Wieża” (scenariusz: Elżbieta Chowaniec, reżyseria: Judyta Berłowska, muzyka: Wojciech Lipiński, scenografia: Michał Lach). W  roli Jadwigi Trzcińskiej wystąpiła świetna Ewa Lubacz, którą publiczność nagrodziła brawami na stojąco.

Konferencja zakończyła się wspólnym zdjęciem na scenie KCK.

– Spektakl po prostu wbija w fotel i szarpie jeszcze długo po wyjściu. Wychodząc z teatru kochasz Trzcińską, a złościsz się na ten kielecki ówczesny grajdoł, który nie dostrzegł w porę w niej człowieka, wybitnej artystki i nie pomógł. Ten spektakl powinna zobaczyć młodzież. Na uwagę zwraca niesamowita forma przedstawienia – nie kryła emocji po obejrzeniu sztuki Izabela Kaleta, konsultant ŚCDN w Kielcach, edukator teatralny.

Wystawa „Osobna” trwa w Muzeum Historii Kielc do 17 marca 2024 roku. Kieleckie Centrum Kultury zaprasza szkoły wraz z uczniami na spektakl „Ciotka Wieża”. Warto połączyć oba te wydarzenia, ponieważ wspólnie tworzą pełniejszy obraz Jadwigi Trzcińskiej.

Dziękujemy Muzeum Historii Kielc oraz Kieleckiemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji konferencji.

 

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}