W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ruch Wydawniczy w Liczbach 2022. Książki

Raport przygotowany przez Bibliotekę Narodową na podstawie przesłanych egzemplarzy obowiązkowych prezentuje dane dotyczące produkcji wydawniczej w Polsce w 2022 r.

Autorka stwierdza, że nastąpił spadek liczby niektórych publikacji, ale w przypadku innych wzrosła liczba tytułów. Więcej wydano: literatury fantastycznej, książek dla dzieci i młodzieży, komiksów, literatury sensacyjno-kryminalnej, poradników, literatury faktu, publikacji ezoterycznych i paranaukowych. Więcej było też albumów i książek artystycznych, ale liczba ta powiększyła się również ze względu na zmiany w zasadach katalogowania publikacji przesyłanych do BN. Na rynku wydawniczym zwiększyła się liczba książek związanych z Ukrainą oraz w języku ukraińskim. Mniej niż w poprzednich latach było, m.in.: książek naukowych, popularnonaukowych, publikacji eseistycznych, religijnych, publikacji informacyjnych, podręczników szkolnych i materiałów edukacyjnych, podręczników do nauki języków obcych, tomików poetyckich. Raport zawiera także informacje na temat produkcji książek w województwach, języka publikacji i języka oryginału. Jak stwierdza autorka: „Rok 2022 okazał się pod wieloma względami gorszy dla rynku książki niż 2021”.

O. Dawidowicz-Chymkowska, „Ruch Wydawniczy w Liczbach” t. 75: 2022 Książki, Biblioteka Narodowa, Warszawa 2023.

Materiały

„Ruch Wydawniczy w Liczbach” t. 75 2022 Książki
„Ruch​_Wydawniczy​_w​_Liczbach”​_t​_75​_2022​_Książki.pdf 1.15MB
{"register":{"columns":[]}}