W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozmawiali o problemach

25.01.2024

– Każda zmiana w zachowaniu dziecka powinna sprawić, że dorosłemu zapala się czerwona lampka. Twórzmy z dziećmi więzi. Uczmy je jak sobie radzić z emocjami. To najlepsza tarcza ochronna, w jaką możemy je wyposażyć – radzili prelegenci konferencji „Wyzwania wychowawcze w rodzinie i w szkole. PorozmawiajMY!". W spotkaniu uczestniczyło ponad stu świętokrzyskich nauczycieli i rodziców.

Konferencja „Wyzwania wychowawcze w rodzinie i w szkole. PorozmawiajMY!"

Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce w Centrum Geoedukacji – Geonatura Kielce, było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

–  Porozmawiajmy dziś o polskiej szkole, uczniach, nauczycielach, rodzicach, o przyszłości naszej edukacji. Do udziału w tym spotkaniu, oprócz nauczycieli i pedagogów, zaprosiliśmy rodziców. Wraz z naszymi ekspertami będziemy dyskutować o tym, jak uczestniczyć w życiu dzieci, jak z nimi rozmawiać o problemach. Dziękuję za tak licznie przybycie – witała gości Małgorzata Łakomiec, dyrektor ŚCDN w Kielcach.  

Katarzyna Nowacka, Świętokrzyska Wicekurator Oświaty nie kryła, że z roku na rok rośnie liczba trudności, z którymi borykają się szkoły. Przyczyn jest wiele. Istotne jest, aby dorośli dostrzegali problemy młodych ludzi i reagowali na nie. Wicekurator podkreśliła wyjątkowość konferencji, a to za sprawą rodziców, którzy pierwszy raz tak licznie uczestniczyli w takim wydarzeniu.

W swoim wystąpieniu Renata Bilska, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, podziękowała organizatorom za zaproszenie do udziału rodziców oraz za poruszanie tak ważnych tematów.

Nie chować „pod dywan”

W trakcie spotkania zaproszeni specjaliści, w swoich bardzo ciekawych wystąpieniach radzili m.in.  jak rozwiązywać problemy, w jaki sposób prowadzić  „trudne rozmowy” z dziećmi.

– Nie chowajcie problemów „pod dywan”.  Informujcie nas – policję, że coś złego się dzieje. Nie jesteśmy tylko od karania. Przyjedziemy do szkoły i porozmawiamy z uczniami. Ponad 36 procent polskich uczniów zetknęło się z przemocą rówieśniczą. Udostępnijcie w szkołach „skrzynki zaufania”, w których dzieci anonimowo poinformują o swoich problemach – radziła policjantka Sylwia Sobczyńska z  Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Wyjątkowo mocnym akcentem spotkania był wykład psychologa Pawła Pienkiewicza  pt. „Więź dziecka z dorosłym a możliwości wpływu wychowawczego, czyli jaki wpływ ma wystrój salonu na fundament budynku”. W swojej prelekcji Paweł Pienkiewicz trener warsztatu psychologicznego i treningu interpersonalnego, mówił, w jaki sposób  tworzyć relacje i więzi z dziećmi.

– Więź tworzy się z obecności. Trzeba być przy dziecku. Obecny, wystarczająco dobry rodzic wyposaży dziecko w cztery filary – poczucie bezpieczeństwa, dostrzeżenia, ukojenia i pewności. My dorośli bądźmy w relacjach z dziećmi – osobami  „większymi, silniejszymi, mądrzejszymi i przyjaźniejszymi” – mówił psycholog.

Kryzys i co dalej

W kolejnych wystąpieniach Joanna Dziadoń, specjalista ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej ŚCDN mówiła o tym „Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy – rozpoznawanie kryzysów psychicznych u dzieci?”, dr Magdalena Pietraszkiewicz, specjalista ds. edukacji zdrowotnej ŚCDN poruszyła problemy anoreksji, bulimii i otyłości. Anna Kwaśniewska-Maciejczyk, psycholog, specjalista terapii uzależnień i psychoterapeutka w Stowarzyszeniu Pomocy Arka Noego w Skarżysku-Kamiennej w swoim wystąpieniu pt. „Jak pomóc dzieciom sięgającym po środki uzależniające?” mówiła o swojej pracy terapeuty z osobami uzależnionymi. Wskazywała m.in. na problem ogromnego spożycia alkoholu w Polsce.

– W kontaktach z dziećmi rodzice, dorośli muszą „nastawić uszy na odbiór”. Dzieci potrzebują wysłuchania, a często bywa, że rozmowa przemienia się w monolog rodzica. Wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka powinny wzbudzić czujność. Dobre stopnie w szkole nie są gwarancją, że nic złego się nie dzieje. Kontakt, dobra relacja z dzieckiem jest najważniejszym czynnikiem, które go obroni w kryzysie  – podkreślała Anna Kwaśniewska-Maciejczyk.

Konferencję zorganizowała Izabela Juszkiewicz, kierownik Pracowni Wsparcia i Rozwoju, która także prowadziła spotkanie wraz z Marzanną Kostecką-Biskupską.  W czasie wydarzenia zorganizowano również konsultacje dla rodziców i nauczycieli z licencjonowanymi dietetykami, psychologiem, pedagogiem specjalnym, psychoterapeutą i interwentem kryzysowym.

Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: Radio Kielce oraz Echo Dnia.

Konferencja była kolejną częścią spotkań pod wspólnym hasłem PorozmawiajMY! W następnym wydarzeniu wezmą udział uczniowie.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}