W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Relacja z konferencji rozpoczynającej dwunastą edycję projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024”

15.03.2024

„Niebieski parking dla trzech aut” – to nie szarada z krzyżówki, ale silne (przykładowe) hasło chroniące nasze dane w Internecie. Między innymi takie prewencyjne informacje dotyczące bezpiecznego zachowania w cyberprzestrzeni usłyszeli uczestnicy konferencji rozpoczynającej dwunastą edycję projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 90 świętokrzyskich nauczycieli.

Konferencja rozpoczynająca projekt "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024"

Bezpieczna cyberprzestrzeń

Projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024" organizowany wspólnie przez Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Komendę Wojewódzką Policji oraz Allegro.pl sp. z o.o , skierowany jest do świętokrzyskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Podczas konferencji, której głównym celem było upowszechnienie zasad bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych wśród dzieci i młodzieży, zaprezentowano szczegółowy plan działań oraz cele projektu. W kontekście polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024, w którym kładzie się nacisk na rozwój umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, projekt ten staje się niezwykle istotny. Tematyka tegorocznej edycji skupia się na zagadnieniach związanych z bezpiecznym poruszaniem się w Sieci oraz promuje hasło Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu".

– Cieszę się, że jesteście Państwo w tym projekcie razem z nami. To już dwunasta edycja, a ciągle przybywają nowe szkoły zainteresowane udziałem. Jako nauczyciele rozumiecie zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, chociaż jest to też piękne miejsce, w którym można zdobywać wiedzę.  Dziękuję Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego, że wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach i Allegro, dalej możemy realizować to przedsięwzięcie. Na zwycięzców w konkursach czekają wspaniałe nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego  – mówiła w swoim wystąpieniu Małgorzata  Łakomiec, dyrektor ŚCDN w Kielcach.

Jak ustrzec się przed phishingiem

Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, zaznaczył natomiast konieczność uczenia młodych osób odpowiedzialnego korzystania z Internetu w obliczu rosnącego zjawiska hejtu i agresji w Sieci. Robert Janus, dyrektor departamentu IT w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, podkreślił wagę przekazywanej wiedzy dla najmłodszych uczestników projektu, zwracając uwagę na codzienną styczność dzieci z niebezpieczeństwami internetowymi. O roli policji w trakcie realizacji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024”  mówiła m.in. inspektor Marzena Piórkowska z Wydziału Prewencji KWP w Kielcach. Policyjni eksperci od cyberprzestrzeni wskazywali, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać w Sieci oraz jak się przed nimi chronić np. nie dając się nabrać na phishing oraz jak tworzyć bezpieczne i silne hasła – podstawowa zasada – hasło ma być długie, co najmniej 12 lub 14 znaków np. „Niebieski parking dla trzech aut”.

Lepszy Internet zależy od Ciebie

Podczas konferencji omówiono również konkursy, które stanowią integralną część projektu. Uczniowie różnych grup wiekowych będą mieli szansę wykazać się w przygotowywaniu prac plastycznych, prezentacji multimedialnych oraz spotów reklamowych, co ma wesprzeć kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji oraz rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. I tak uczniowie klas I–III szkół podstawowych stworzą pracę plastyczną „Komputery są bezpieczne – do nauki użyteczne”. Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych przygotowują w canva.com lub w programie PowerPoint prezentację na temat: „Internet jest na całym świecie – a świat cały w Internecie. A uczniowie szkół ponadpodstawowych mają do wykonania spot reklamowy na temat: „Lepszy Internet zależy od Ciebie”.

Pyszności na zakończenie

Do udziału w projekcie zgłosiło się niemal 90 szkół,  świadczy to o potrzebie i zaangażowaniu w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego. Wszystkie działania podejmowane w ramach tego przedsięwzięcia mają na celu nie tylko edukację, lecz także budowanie świadomości i odpowiedzialności wśród dzieci i młodzieży.

Konferencję zakończył przepyszny poczęstunek przygotowane przez Centrum Edukacyjne w Wólce Milanowskiej. Uczestnicy już przy smacznych daniach oraz ciastach, rozmawiali o bezpieczeństwie w Internecie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}