W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Relacja z konferencji "Młodzież w nieprzewidywalnym świecie. PorozmawiajMY!"

11.04.2024

W dniu 11 kwietnia 2024 roku Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało drugą już konferencję z cyku – PorozmawiajMy. Pierwsza, styczniowa skierowana była do rodziców, odbiorcami drugiej, kwietniowej konferencji byli uczniowie. Wydarzenie stało się niezwykłą okazją do zgłębienia tematów związanych z wyzwaniami współczesności oraz poszukiwania wartościowych odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami dzisiejszy świat.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia

Wykorzystaj przeciwności – hartuj się!

Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Prezes oraz założyciel Instytutu, dr Szymon Grzelak wygłosił wykład wprowadzający dotyczący realizacji najgłębszych marzeń w niestabilnym świecie. Jego wystąpienie stało się okazją do interakcji z młodymi ludźmi. Dr Grzelak jest autorem i propagatorem Modelu Profilaktyki Zintegrowanej, czyli kompleksowego podejścia do profilaktyki. Swój wykład rozpoczął od przedstawienia własnych marzeń i celów życiowych, wspomniał o wysiłku, który musiał włożyć w ich realizację oraz nieodłącznych kryzysach. Przedstawił szczegółowe wyniki raportu opartego na badaniach przeprowadzonych wśród 80 000 odbiorców – uczniów, rodziców, nauczycieli. Z raportu jednoznacznie wynika, że w okresie pandemii doszło do obniżenia kondycji psychicznej młodzieży. Zamiast siły witalnej charakterystycznej dla okresu intensywnego rozwoju, wielu młodych doświadcza braku energii, obniżenia motywacji oraz nasilonych przez niestabilność współczesnego świata obaw o przyszłość. Pan doktor zwrócił uwagą na rolę czynników chroniących, dostrzegania i uwzględniania roli różnych podmiotów mających wpływ na młodzież: rodziców, szerszej rodziny, nauczycieli, samorządu, organizacji pozarządowych, organizacji religijnych, czy wreszcie samej młodzieży. Szczególną wagę przywiązał do roli dziadków, a konkretnie babć, które zostały uhonorowane pięknymi kwiatami.

Czy dorastające pokolenie będzie miało dzieci?

Ważnym pytaniem skierowanym do młodych słuchaczy stała się kwestia spadku wyborów celu życiowego „udane życie rodzinne, posiadanie dzieci”. Młodzież mogła podzielić się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi powyższej kwestii, przedstawić własny punkt widzenia. Wnioski i rekomendacje raportu stały się kanwą wspólnie zaśpiewanej pieśni szantowej.

Świat wartości oraz bezpieczeństwo w kruchym świecie

Wykład ks. Waldemara Wiśniowskiego stał się okazją do rozważań na temat świata wartości współczesnej młodzieży. Młodzież miała okazję przyjrzeć się bardzo ciekawej postaci błogosławionego Carlo Acutisa, młodego chłopaka, który wykorzystywał technologię do szerzenia wiary. Pani Małgorzata Gruca-Kasprzyk oraz Pani Patrycja Nowak opowiadały młodzieży o własnej pracy kuratora zawodowego, w kontekście pełnienia służby społecznej.

FOMO, nomofobia, phubbing…

Młodzież miała również możliwość wejścia w dialog z panem Łukaszem Niewczasem, który na co dzień jest specjalistą terapii uzależnień. Mogła zastanowić się, jak się czuje w sytuacji, gdy ktoś w towarzystwie wyciąga telefon i zamiast na rozmowie i słuchaczu, skupiony jest na własnym sprzęcie. Jego wykład był okazją zobaczenia przez nauczycieli sposobu na wejście w świat młodych ludzi poprzez poznanie słownika, którym się porozumiewają, języka gier komputerowych oraz najnowszych trendów pojawiających się w mediach społecznościowych.

Stacje tematyczne

W czasie gdy nauczyciele uczestniczyli w wykładzie dr Szymana Grzelaka dotyczącego rozwoju psychoseksualnego i tematów o których trudno rozmawiać, bo mamy więcej pytań niż recept, młodzież uczestniczyła w 6 różnych stacjach tematycznych. Były to krótkie warsztaty wokół tematów: zdrowia psychicznego, życia bez nałogów, zdrowia na co dzień, sztucznej inteligencji, zawodu policjanta, kondycji zdrowotnej młodzieży.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}