W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nasz głos w sprawie przemocy wobec dzieci

24.10.2024

Dnia 29 października 2024 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej miało miejsce ważne spotkanie, które zgromadziło nauczycieli, specjalistów oraz osoby zaangażowane w pomoc dzieciom. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci. 

MOPS konferencja

Spotkanie specjalistów pracujących z dziećmi w ramach ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy  

Według wyników badań „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, jedno na troje dzieci doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. To nadal alarmujące dane. Co mogą zrobić dorośli, aby dzieci nie doświadczały przemocy? 

Zobaczyć dziecko krzywdzone 

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach zostało zaproszone do udziału w tej ważnej i potrzebnej debacie. Nauczycielki konsultantki, Marzanna Kostecka-Biskupska i Karolina Grzela, w swoich wystąpieniach koncentrowały się na kluczowych zagadnieniach związanych z identyfikacją dzieci krzywdzonych. 

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami rozpoznawania symptomów przemocy oraz sygnałów, które mogą wskazywać na trudną sytuację dziecka. Prelegentki podkreśliły znaczenie wczesnej interwencji oraz skutecznych działań wspierających, które mogą pomóc w ochronie dzieci i ich zdrowia psychicznego. 

Konferencja połączona z debatą społeczną 

Atmosfera spotkania sprzyjała otwartości i wymianie doświadczeń. Uczestnicy aktywnie angażowali się w dyskusję, dzieląc się swoimi obserwacjami i pomysłami na działania lokalne. Wymiana wiedzy i pomysłów była nie tylko inspirująca, ale także budowała poczucie wspólnej odpowiedzialności za dobro dzieci. 

Wydarzenie to stanowiło istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości na temat przemocy wobec dzieci oraz promowania działań na rzecz ich bezpieczeństwa. Spotkania takie są niezbędne w tworzeniu dla najmłodszych pełnego troski i wspierającego środowiska, w którym każdy z nas ma do odegrania ważną rolę. 

Zaproszenie na szkolenia 

Zapraszamy na szkolenia dotyczące rozpoznawania sygnałów krzywdzenia dzieci i młodzieży oraz problematyki związanej z interwencją w sytuacji przemocy. Realizujemy także tematy z obszaru wdrażania standardów ochrony małoletnich.