W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kultura nieprzyjazna macierzyństwu. Liczby i postawy wobec posiadania dzieci w Polsce

Raport ukazujący postawy prokreacyjne Polaków powstał przede wszystkim na podstawie badań przeprowadzonych przez ośrodek sondażowy Maison & Partners na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

Badanie zostało wykonane na reprezentatywnej próbie Polaków 18+ metodą doboru losowo-kwotową, objęło 1061 osób. Wyniki wskazują, że Polacy od lat dziewięćdziesiątych niechętnie ustosunkowują się do posiadania dzieci. W Polsce rodzi się mniej dzieci niż średnio w Europie. Zwrócono uwagę na zły wpływ mediów społecznościowych, kultury celebrytów. Polacy są niechętni wobec procedury in vitro, adopcji, a nawet samotnego rodzicielstwa. Jak czytamy we wstępie: „Niska dzietność bierze się nie tylko z czynników obiektywnych, jak procesy demograficzne i uwarunkowania ekonomiczne, ale także z nastawienia kulturowego”.

Kultura nieprzyjazna macierzyństwu. Liczby i postawy wobec posiadania dzieci w Polsce, Warsaw Enterprise Institute, Warszawa 2023.

Materiały

Kultura nieprzyjazna macierzyństwu. Liczby i postawy wobec posiadania dzieci w Polsce
Kultura​_nieprzyjazna​_macierzyństwu​_Liczby​_i​_postawy​_wobec​_posiadania​_dzieci​_w​_Polsce.pdf 12.33MB
{"register":{"columns":[]}}