W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

IV Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych – podsumowanie

Przegląd Teatrów Szkolnych to wyjątkowe wydarzenie, którego tradycja sięga 2005 roku. Dzięki wprowadzeniu kategorii z językiem obcym, od kilku lat odbywa się pod nazwą Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych. Tegoroczna, czwarta już edycja w nowej formule, przyniosła niezwykłe emocje i niezapomniane chwile. Co szczególnie wzruszające, niektóre z placówek biorących udział w tegorocznych zmaganiach uczestniczyły w wydarzeniu już od samego początku, wyruszając w swoją teatralną podróż dziewiętnaście lat temu.

IV Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych

W IV Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych wzięło udział ponad pięciuset młodych aktorów. W ciągu dwóch dni, na deskach sali teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, zmierzyli się oni z wyzwaniami sztuki aktorskiej, prezentując swoje umiejętności i kreatywność.

Dzień 1

Pierwszy dzień należał do jedenastu zespołów z dziesięciu szkół, które zaprezentowały wysoki, wyrównany poziom i pasję włożoną w przygotowania. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach:

Klasy 1 – 3 szkół podstawowych z językiem obcym

W tej kategorii wystąpiła jedna grupa – „The Talking Kids” ze Szkoły Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Gnieździskach.

Klasy 4–8 szkół podstawowych z językiem obcym

Trzy zespoły zajęły równorzędnie pierwsze miejsce: „Stars” ze Szkoły Podstawowej imienia księdza Piotra Ściegiennego w Bilczy oraz grupy „kl 4 SSP STO” i „kl 5 SSP STO” ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach.

Szkoły ponadpodstawowe z językiem obcym

Pierwsze miejsca przyznano grupom: „Śniadkowa Grupa Teatralna” z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, „Dream 5” z V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach oraz „Teatralny Erbel” z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej.

Szkoły ponadpodstawowe z językiem polskim

Zwycięzcą okazała się grupa „Teatr Lustro” z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Drugie miejsca zdobyły „Teatr Muzyk” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, „Leszy” z Zespołu Szkół Leśnych imienia Romana Gesinga w Zagnańsku oraz „Koło Teatralne” z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Starachowicach.

Dzień 2

Drugiego dnia wystąpiło trzynaście zespołów z jedenastu szkół, które rywalizowały w dwóch kategoriach:

Przedszkola oraz klasy 1 – 3 szkół podstawowych z językiem polskim

Pierwsze miejsca zdobyły „Słoneczka” ze Szkoły Podstawowej imienia Leona Wójcickiego w Sokolinie oraz „Teatr Przedszkolny Oddziału 0” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Mąchocicach Kapitulnych. Drugie miejsca przypadły zespołom „Szok” ze Szkoły Podstawowej imienia Janusza Korczaka w Górnie oraz „Mozaika” ze Szkoły Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Promniku.

Klasy 4 – 8 szkół podstawowych z językiem polskim

Najliczniejszą kategorię wygrała grupa „Pegaz” ze Szkoły Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Drugie miejsce zdobyła grupa „Feniks” z Zespołu Placówek Oświatowych imienia Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Trzecie miejsca zajęły zespoły „Sceniczne Dzieci” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bidzinach oraz „Kurtyna” ze Szkoły Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano zespołom: „Zamaskowani” ze Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Skarżysku-Kamiennej, „Kabaret Muchomorek” ze Szkoły Podstawowej imienia Leona Wójcickiego w Sokolinie, „Scena Młodych Talentów” ze Szkoły Podstawowej imienia Batalionów Chłopskich w Sadowiu, „La Vita” ze Szkoły Podstawowej w Lipowym Polu Skarbowym oraz „Zawsze Otwarci” ze Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Kajetanowie.

Podziękowania należą się gospodarzom i współorganizatorowi Wojewódzkiemu Domowi Kultury w Kielcach za profesjonalną obsługę i wsparcie organizacyjne.

Czwarta edycja Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Szkolnych była częścią projektu „Teatr Działa! 2024/2025 – Dawid Rubinowicz. Sceny z pamiętnika”.

Podsumowanie projektu odbędzie się podczas konferencji zaplanowanej na 9 kwietnia 2025 roku w Wojewódzkim Domu Kultury imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Zdjęcia (24)