W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót
EFIC_ostateczny2 PL_V_Współfinansowane_przez_Unię_Europejską_PANTONE

English for international cooperation

Czy chciałbyś uczyć się języka angielskiego w wielokulturowej Irlandii? Czy byłbyś gotowy wymienić się doświadczeniami z nauczycielami i z pracownikami szkoły w gościnnej Hiszpanii? Czy zaprezentowałbyś swoje osiągnięcia zawodowe nauczycielom w zielono-błękitnej Portugalii? Czy rozważasz możliwość współpracy w przyszłości z partnerami z pachnących espresso Włoch? Czy myślałeś o szukaniu rozwiązań problemów edukacyjnych na tajemniczej Malcie? Czy marzysz, aby rozpatrywać, czy matematyka jest naprawdę królową nauk, na odległych wyspach archipelagu Azory? Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś tak, zapraszamy do zapoznania się z informacjami o projekcie realizowanym w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu wszystkie powyższe działania stały się naszym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że stanie się to inspiracją do realizacji wymarzonych projektów międzynarodowych.

Okładka

„English for international cooperation” (EFIC) to pierwszy projekt ŚCDN w Kielcach realizowany w ramach przyznanej Akredytacji Erasmus+ sektor Edukacja szkolna.

Cel projektu

Celem projektu jest wzrost umiejętności uczestników projektu w komunikowaniu się w języku angielskim o co najmniej jeden poziom.

Grupa docelowa

Grupę docelową stanowi dwanaścioro pracowników ŚCDN, w tym: kadra zarządzająca i administracyjna, nauczyciele konsultanci, specjaliści.

Działania

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 czerwca 2023 roku i była skierowana do dwanaściorga uczestników. Pracownicy naszej placówki (kadra zarządzająca i administracyjna, nauczyciele konsultanci, specjaliści) brali udział w ciągu ostatnich piętnastu miesięcy w kursach języka angielskiego organizowanych w ŚCDN oraz w różnych krajach Europy.

Każdy uczestnik brał udział w dwóch kursach językowych realizowanych w wybranych przez siebie krajach i instytucjach szkoleniowych. Oprócz wyboru kursu językowego planował organizację wyjazdu (podróż, zakwaterowanie), kontaktował się z partnerem, wykorzystując znajomość języka angielskiego, którą doskonalił na kursie wewnętrznym zorganizowanym przez ŚCDN.

Do końca sierpnia 2024 roku zostały zrealizowane dwadzieścia cztery mobilności do sześciu krajów Europy: (Chorwacja – troje uczestników, Hiszpania – pięcioro uczestników, Irlandia – dwoje uczestników, Malta – dziewięcioro uczestników, Portugalia – czworo uczestników, Włochy – jeden uczestnik).

Przedłużenie czasu trwania projektu

Po analizie budżetu projektu, korzyści dotychczasowych działań oraz potrzeb i możliwości pracowników ŚCDN, do Agencji Narodowej został złożony wniosek o przedłużenie projektu o kolejne dziewięć miesięcy, tj. do 30 maja 2025 roku. Umożliwi to realizację dodatkowych dziewięciu mobilności. Będzie to kolejna szansa na doskonalenie umiejętności językowych uczestników projektu.

Zespół projektowy

Aneta Bródka – kierownik projektu, aneta.brodka@scdn.pl

Anna Przeorska – działania organizacyjne i nadzór finansowy, anna.przeorska@scdn.pl

Ewa Kwiecień – ewaluacja działań projektowych, ewa.kwiecien@scdn.pl

Justyna Sikora – działania promocyjne, justyna.sikora@scdn.pl

Cykl podcastów na temat realizacji projektu

Zachęcamy do wysłuchania serii podcastów zamieszczonych na naszym kanale (ŚCDN) youtube.

W trakcie rozmów dowiecie się Państwo mi.in.: jak pisać wniosek projektowy, o czym warto pamiętać przy organizacji mobilności oraz jakie korzyści przyniosły uczestnikom wyjazdy na szkolenia zagraniczne. 

Kolejne podcasty będą opublikowane po zakonczeniu głównych działań w projekcie (kwiecień 2025 roku).

Tematyka podcastów (w kolejności zamieszczenia).

  1. Wstęp do podcastów – o czym są nasz rozmowy?
  2. Co jest ważne przy pisaniu wniosków?
  3. Jak dorośli uczą się jezyka angielskiego?
  4. Doświadczenia uczestników po I mobilności.
  5. Doświadczenia uczestników po II mobilności.
Korzyści z udziału w projekcie – wypowiedzi uczestników

Pozycja firmy na współczesnym rynku (np. edukacyjnym) zależy od kompetencji jej pracowników. Jeśli masz pracowników, których kompetencje w zakresie posługiwania się językiem obcym są na odpowiednim poziomie, to wygrywasz – uczestniczysz w realizacji międzynarodowych projektów, jesteś na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach. To właśnie zagraniczne doświadczenia pozwalają określić, czy nasze działania są nowoczesne i czy mogą być atrakcyjne dla osób, których kompetencje w zawodzie nauczyciela staramy się doskonalić. A może okaże się, że jesteśmy o krok przed innymi krajami i to pozwoli nam włączyć się w procesy edukacyjne, kreując tym samym wspólnie szczęśliwą przyszłość mieszkańców Europy i świata.”

Tomasz Kościak 

 „Dzięki codziennej komunikacji w języku angielskim z uczestnikami kursu oraz z nauczycielami znacznie poprawiłam swoje umiejętności językowe. Używanie języka obcego w praktyce, zarówno w sytuacjach formalnych, jak i codziennych, przyczyniło się do zwiększenia mojej płynności i precyzji w mówieniu oraz do lepszego rozumienia innych. 

Kursy języka angielskiego pozwoliły mi na przełamanie barier związanych z uczestnictwem w grupie zróżnicowanej językowo. Udział w zajęciach z nauczycielami z różnych krajów Europy pomógł mi zyskać większą pewność siebie w komunikacji, a także w pracy zespołowej w międzynarodowym środowisku. Pozwoliło mi to swobodniej odnajdywać się w grupie osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych. 

Uczestnictwo w kursie języka angielskiego w grupie międzynarodowej zaowocowało nawiązaniem kontaktów z nauczycielami z innych krajów, m.in. z Francji. Te relacje przełożą się na współpracę w zakresie realizacji projektów międzynarodowych, co daje szerokie perspektywy na rozwój zarówno osobisty, jak i zawodowy. 

Kurs językowy w Dubrowniku umożliwił mi poznanie wyzwań i problemów edukacyjnych, z jakimi borykają się nauczyciele w różnych krajach europejskich. Dzięki temu mogłam poszerzyć swoje horyzonty i lepiej zrozumieć różnice oraz podobieństwa w podejściu do edukacji. 

Udział w kursach języka angielskiego w Portugalii (w Setubal) oraz w Chorwacji (w Dubrowniku) sprzyjał znacznej poprawie biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim. Ma to duże znaczenie przy realizacji zadań wymagających komunikacji międzynarodowej, w projektach, które realizuje nasza placówka z udziałem partnerów zagranicznych.  

Kursy językowe stworzyły przestrzeń do budowania lepszych relacji między pracownikami dydaktycznymi i administracyjnymi, co przyczyniło się do poprawy współpracy na różnych poziomach organizacji. Wspólna praca w międzynarodowym środowisku pozwalała na wymianę poglądów i ułatwiała integrację, co z kolei wzmacniało nasze działania zespołowe. 

Uczestnictwo w kursie nie tylko wzbogaciło moje kompetencje językowe, ale także wpłynęło na mój rozwój zawodowy. Poznanie różnych kultur i perspektyw, nawiązanie nowych znajomości oraz możliwość wymiany doświadczeń zawodowych to działania wzbogacające mnie o nowe umiejętności i inspiracje, które z pewnością wykorzystam w przyszłej pracy.” 

Katarzyna Pluta 

„Udział w projekcie znacznie poprawił mój poziom komunikacji w języku angielskim, zwiększył pewność siebie w anglojęzycznej przestrzeni publicznej. Jednocześnie nabyte umiejętności stanowią istotny element mojej jakości jako partnera, współpracownika w sferze zawodowej.” 

Szymon Baumel 

„Dzięki uczestnictwu w kursie języka angielskiego za granicą poprawiłam swoje umiejętności lingwistyczne. Kontakt z językiem i kulturą, częste używanie języka angielskiego w codziennych sytuacjach pomogło mi w lepszym zrozumieniu i przyswajaniu języka. Ponadto poznanie ludzi z innych krajów, nie tylko z Europy, było cennym doświadczeniem.  

Podniesienie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim umożliwiło zwiększenie kontaktów z partnerami zagranicznymi, lepszą komunikację. Pozwoliło również na korzystanie z naukowej literatury anglojęzycznej, co sprzyjać będzie budowaniu profesjonalnego i nowoczesnego wizerunku firmy.” 

 Ewa Kwiecień 

„Udział w zagranicznych kursach językowych przyczynił się do wzrostu mojej pewności siebie w komunikacji w języku angielskim. Uważam, że pozwoli to na lepsze kontakty z partnerami zagranicznymi, umożliwi efektywny bezpośredni udział w spotkaniach zespołów międzynarodowych. Przełoży się również na lepszą i sprawniejszą realizację projektów międzynarodowych.” 
Anna Przeorska 

„Niewątpliwie udział w obu kursach – na Malcie i we Włoszech – podniósł mój poziom językowy w zakresie komunikacji. Przełamałam barierę nieśmiałości, co przyczyniło się do nawiązania relacji z innymi uczestnikami szkoleń, w tym z kadrą pedagogiczną. Mam nadzieję, że te kontakty w przyszłości zaowocują np. wspólnym projektem w ramach programu Erasmus+ lub chociażby chęcią odwiedzenia Polski przez naszych nowych przyjaciół z innych krajów. 

Nauka języka angielskiego w miastach z przebogatą historią – w Vallettcie i we Florencji – wzbogaciła moją wiedzę w obszarze historii sztuki. Katedry, kościoły, ratusze, uliczki i muzea pełne eksponatów od czasów starożytnych do współczesnych, atmosfera miast oraz ich zwyczaje – wszystko to jest dużą inspiracją w podejmowanych przeze mnie działaniach edukatorskich, jak i artystycznych.” 

 Aleksandra Potocka-Kuc 

„Zawsze byłam ciekawa doświadczeń europejskich nauczycieli, ich pomysłów, problemów, oczekiwań. Znałam zbyt słabo język, aby rozmawiać na ten temat. Teraz kontakty zagraniczne stały się dla mnie prawdziwą przyjemnością – wiem więcej, rozumiem lepiej, szkolę inaczej. Wzrosła moja pewność siebie, ale i apetyt na więcej! To jeden z najbardziej wartościowych projektów międzynarodowych, w jakich brałam udział.  

Treści na moich szkoleniach uzupełniłam o doświadczenia szkół europejskich. Nasi koledzy z Unii Europejskiej mają takie same problemy jak my – niska motywacja uczniów, kłopoty wychowawcze, wypalenie zawodowe. Okazuje się, że wszyscy szukamy skutecznych sposobów, jak sobie z tym radzić.  

Dzięki bezpośrednim kontaktom nasza placówka została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie z Finlandią. Potrafiłam samodzielnie zabierać głos na spotkaniach online, analizować dokumenty projektowe, uzgadniać zapisy w dokumentacji. Gdyby nie wzrosła moja znajomość języka angielskiego, nasza placówka prawdopodobnie nie zostałaby uwzględniona w działaniach Wyższej Szkoły Zawodowej „Sykli” w Helsinkach. Nie umiałabym o tym z nimi rozmawiać.”  

Aneta Bródka 

„Dzięki udziałowi w projekcie „English for international cooperation” poprawiłam swoje umiejętności językowe, co sprawiło, że czuję się pewniej, mówiąc po angielsku. Wyjazdy do Setúbalu i Dubrownika pozwoliły mi na praktyczne wykorzystanie języka w różnych sytuacjach, takich jak rozmowy z ludźmi z innych krajów oraz codzienna komunikacja w sklepach, taksówkach czy w autobusach. Podczas kursu w Dubrowniku, gdzie miałam okazję wymienić się doświadczeniami z nauczycielami z całej Europy, okazało się, że w różnych krajach mamy podobne wyzwania, takie jak: trudni rodzice, motywacja uczniów do nauki czy kwestie związane z używaniem telefonów komórkowych w szkołach i rosnącą rolą sztucznej inteligencji. Dzięki nowym umiejętnościom i doświadczeniom zdobytym podczas projektu mogę teraz lepiej wykonywać swoje zadania na stanowisku specjalisty ds. promocji.  Mam także większą świadomość problemów międzynarodowych, co wzbogaca moją pracę w naszej placówce.”  

Martyna Głębocka 

„Udział w projekcie był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Pozwolił mi nie tylko pokonać barierę językową, ale także zwiedzić inne kraje i doświadczyć różnorodności ich kultur.  

Praca w międzynarodowych grupach zmusiła mnie do przełamania obaw i rozpoczęcia rozmów po angielsku pomimo strachu przed popełnieniem błędu.  Dzięki kursom zdobyłam pewność siebie i większą swobodę w komunikacji, poznałam wielu nowych ludzi z różnych krajów, z którymi mam kontakt do dnia dzisiejszego. Jednocześnie moja firma zyskała pracownika z większą pewnością siebie i z większą swobodą komunikacji z międzynarodowymi klientami.” 

 Justyna Sikora 

„Udział w projekcie ERASMUS+ to dla mnie niezapomniane chwile łączące naukę języka różnymi metodami z poznawaniem nowych kultur. Nieocenioną wartością projektu są dla mnie więzi nawiązane z innymi uczestnikami. To połączenie powoduje, że podczas codziennej pracy wykorzystuję chętniej język angielski do komunikacji w projektach, w szczególności podczas spotkań online z partnerami zagranicznymi, na komunikatorach i pisząc wiadomości e-mail.” 

Radosław Lachowski 

„Udział w projekcie to dla mnie przede wszystkim przełamanie barier w zakresie komunikacji w języku angielskim, ale też podniesienie kompetencji językowych skutkujące możliwością samodzielnego tłumaczenia dokumentów z języka angielskiego związanych z realizacją projektów unijnych oraz z prowadzeniem przeze mnie korespondencji w języku angielskim. To również nawiązanie kontaktów międzynarodowych i promowanie ŚCDN jako potencjalnego partnera do realizacji projektów unijnych, ale też projektów realizowanych przez naszą jednostkę w mediach społecznościowych.”  

 Ewelina Oszurek 

„Dzięki udziałowi w kursach języka angielskiego bez wątpienia zyskałam znacznie większą pewność siebie w komunikowaniu się niż dotychczas. Dodatkowo, mam teraz łatwiejszy dostęp do anglojęzycznych źródeł wiedzy, co bardzo pomaga mi w proponowaniu najnowszych rozwiązań pedagogicznych uczestnikom moich szkoleń. Wielokulturowe środowisko umożliwiło mi również poszerzenie wiedzy na temat systemów edukacji w różnych częściach Europy."

Izabela Juszkiewicz

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Agencji Narodowej w Warszawie. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpwiedzialności.

 

Wideo

Zdjęcia (22)