W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bądź bezpieczny z AI

09.01.2025

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało konferencję „Bądź bezpieczny z AI!”. Wydarzenie odbyło się 9 stycznia w Targach Kielce i zgromadziło ponad 100 osób.

Konferencja "Bądź bezpieczny z AI"

Wśród uczestników najliczniejszą grupą byli nauczyciele i dyrektorzy szkół, ale również przedstawiciele służb: policji w osobie podinspektora Grzegorza Krzemińskiego oraz straży miejskiej, którą reprezentował komendant Straży Miejskiej w Kielcach Zbigniew Koterski. Swoją obecnością zaszczyciły: dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze Iwona Swat, wicekurator oświaty w Kielcach Grażyna Dekiel, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Mariola Wojciechowska oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska.

Podczas otwarcia konferencji dyrektor ŚCDN, Małgorzata Łakomiec, podkreśliła, że wiedza o sztucznej inteligencji (AI) i narzędziach edukacyjnych stworzonych z jej pomocą jest kluczowa dla dynamicznego rozwoju oświaty w Polsce. Zaznaczyła, że temat AI budzi wiele zainteresowania na całym świecie i że współpraca z narzędziami AI jest nieunikniona.

Pierwszym z prelegentów był Dominik Rozdziałowski, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberprzestępczości oraz zastępca dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Miasta Kielce. Podkreślał on, że sztuczna inteligencja to doskonałe narzędzie dla nauczycieli, umożliwiające tworzenie indywidualnych planów nauczania dla uczniów o różnych poziomach zaawansowania. AI może również pomóc w tworzeniu ciekawych lekcji, odkrywając rzeczy, o których nauczyciele mogą nie mieć pojęcia. Jednak Rozdziałowski zwrócił także uwagę na zagrożenia związane z AI, takie jak ryzyko utraty zdolności do myślenia abstrakcyjnego przez młodych ludzi.

Łukasz Gierek, trener edukacyjny i pracownik Uniwersytetu Radomskiego, mówił o rosnącym wykorzystaniu AI przez oszustów. Algorytmy mogą na przykład szybko nauczyć się naśladować czyjś głos, co stwarza ryzyko podszywania się pod inne osoby. Gierek podkreślił, że świadomość tych zagrożeń może zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Trzecim prelegentem była Marta Wysocka, certyfikowana trenerka i ekspert Microsoft Innovative Educator Expert. Podkreśliła kluczową rolę nauczycieli w kształtowaniu etycznego podejścia do sztucznej inteligencji. Zwróciła uwagę na konieczność transparentności i odpowiedzialności w korzystaniu z AI oraz na znaczenie współpracy i ciągłego doskonalenia się nauczycieli. Wysocka zaznaczyła, że nauczyciele swoim przykładem mogą inspirować uczniów do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii.

W ostatnim wystąpieniu Barbara Dubiecka-Kruk, Microsoft Innovative Educator Expert (MIEE) i Global Training Partner Microsoft, przedstawiła inicjatywę Akademia AI dla Edukacji". Podkreśliła, jak ważne jest, aby nauczyciele byli dobrze przygotowani do korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w edukacji, aby wspierać rozwój uczniów. Dubiecka-Kruk zaznaczyła, że odpowiednie szkolenia i współpraca z ekspertami są kluczowe dla efektywnego i etycznego wykorzystania AI w szkołach.

W trakcie konferencji uczestnicy wzięli udział w konkursie „Czy w bezpieczny sposób korzystasz z zasobów sieci?”. Biorący udział, przy pośrednictwie zeskanowanego kodu QR, na własnych telefonach odpowiadali na pytania testowe. Najszybciej odpowiedziała pani Maria Zdziech, która otrzymała główną nagrodę, jaką był power bank.

Konferencję objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym: Radio Kielce, Radio EM, TV Świętokrzyska i Echo Dnia. Opieką medialną: TVP3 Kielce. Serdecznie dziękujemy. 

Zdjęcia (16)