W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Moneta z okazji 100-lecia Krzemionek

07.07.2022

12 lipca 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł emitowaną z okazji 100. rocznicy odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”.

Moneta na 100-lecie Krzemionek

Na rewersie monety znajduje się wizerunek pradziejowego górnika w czasie pracy oraz eliptyczna wstawka z krzemienia pasiastego. Na awersie widnieje charakterystyczny symbol Wielkiej Matki, znanej również z logo Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. W ramach przypomnienia – jest to rysunek wykonany węglem drzewnym na powierzchni wapiennego filara jednej z kopalni w Krzemionkach. Przedstawia najprawdopodobniej postać związaną z wierzeniami i mitologią neolitycznych górników. Stanowi jeden z kilku przykładów pradziejowej sztuki naskalnej z obszaru współczesnej Polski. Projektantką numizmatu jest Urszula Walerzak, a za jego produkcję odpowiada Mennica Polska S.A.

Moneta będzie dostępna w sprzedaży podczas obchodów stulecia odkrycia kopalń krzemionkowskich w sobotę 16 lipca (godz. 13.00 – 18.00) oraz niedzielę 17 lipca (godz. 10.00-18.00) w kasie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” (Sudół 135a).

 

Dla szczególnie zainteresowanych podajemy pełną specyfikację tej wyjątkowej monety:

 

Nominał 50 zł

metal: Ag 999/1000

stempel: zwykły, soczewka, wysoki relief, krzemień pasiasty, oksyda

średnica: 45,00 mm

masa: 62,20 g

brzeg (bok): gładki

nakład: do 7000 szt.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}