W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ciekawy program obchodów 100-lecia Krzemionek

12.07.2022

Powiat ostrowiecki i Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają na obchody 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach!

100-lecie Krzemionek

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 16 lipca o godzinie 10.00 i potrwa do niedzieli 24 lipca. Świętowanie jubileuszu ma bogaty program dedykowany szerokiemu gronu gości.

Jakie atrakcje czekają na uczestników?

W pierwszy weekend obchodów jubileuszu (16-17 lipca) zapraszamy na Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia na terenie osady neolitycznej.  W obozowisku łowców schyłkowopaleolitycznych na zainteresowanych czekają pokazy niecenia ognia, kuchnia neolityczna i bartnictwo, tkactwo, odlewnictwo miedzi, obróbka bursztynu, poroża i kości, krzemienia oraz kamienia – wiercenie otworów, garncarstwo i plastyka figuralna z gliny, warzelnictwo soli, a o godzinie 17.00 pokaz specjalny!

W programie znalzały się także laboratoria naukowe. W sąsiedztwie pradziejowej osady neolitycznej odbędą się pokazy i spotkania z naukowcami, którzy zdradzą nam tajniki wielu dziedzin i nauk pomocniczych archeologii – traseologii, antropologii fizycznej (w tym komputerowej rekonstrukcji wyglądu twarzy), geofizyki archeologicznej, paleozoologii, geoarcheologii czy analiz laboratoryjnych zabytków archeologicznych. Na terenie rezerwatu znajdziecie również namiot, w którym specjaliści wygłaszać będą prelekcje – start w sobotę o godzinie 13.00 oraz w niedzielę o godzinie 12.00.

Partnerami obchodów stulecia odkrycia kopalń krzemionkowskich są Narodowy Bank Polski oraz Poczta Polska.

W sobotę i niedzielę na dziedzińcu Muzeum znajdziecie ich stanowiska promocyjne i edukacyjne. Weekend 16-17 lipca będzie także okazją, by nabyć okolicznościową, srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł dedykowaną obchodom 100-lecia oraz kartę pocztową z datownikami dotyczącymi jubileuszu.

W sobotę 16 lipca organizowane są także spacery przyrodnicze po terenie Rezerwatu „Krzemionki Opatowskie” – o godzinie 10.30 oraz 12.00. Uwaga! Obowiązuje wcześniejsza rejestracja osób chętnych do udziału w wycieczce, a miejscem zbiórki jest brama przy wejściu na teren Rezerwatu.

W kolejne dni (18-24 lipca) Muzeum zachęca do udziału w trzecim i czwartym dniu Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia (18-19.07), Inscenizacja historyczna dotycząca przybycia Jana Samsonowicza do Krzemionek (19.07, godz. 17.00), Wycieczki archeologiczno-przyrodnicze po Rezerwacie (22.07, godz. 10.30 oraz 14.00), Wechikule Czasu, czyli prezentacjach i warsztatach związanych z kulturami megalitycznymi przygotowanych przez Stowarzyszenie Ziemia Izbicka z Izbicy Kujawskiej (23-24.07)oraz wernisażu wystawy fotografii Franco Storti`ego „Megality” (sobota 23.07, godz. 15.00).

Szczegółowy program dzienny obchodów jubileuszu odkrycia kopalń krzemionkowskich w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki znajdziecie na stronie Muzeum (również w wersji PDF do pobrania ze strony): http://muzeumostrowiec.pl/krzemionki/100-lecie-odkrycia-kopaln-krzemienia-pasiastego-w-krzemionkach/

Ważna informacja!  W dniach 16.07 – 19.07 oraz 21.07 – 24.07 możliwe jest zwiedzanie wystawy i trasy turystycznej po standardowej, mailowej lub telefonicznej rezerwacji miejsc. Osoby uczestniczące w zwiedzaniu mają możliwość skorzystania z oferty związanej z obchodami – bez dodatkowych opłat.

Wszyscy pozostali chętni do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z jubileuszem, mogą wziąć w nich udział za zaproszeniem lub wykupując bilet za symboliczną kwotę 4 zł od osoby, każdego dnia imprezy.

Kontakt w sprawie rezerwacji lub dodatkowych informacji: tel. 41 260 55 50, 41 260 55 50 lub drogą mailową: sekretariat@krzemionki.info.

Serdecznie zapraszamy!

{"register":{"columns":[]}}