W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia odkrycia Krzemionek

18.07.2022

W sobotę, 16 lipca rozpoczęły się  kilkudniowe obchody 100-lecia odkrycia kopalń krzemionkowskich.

Uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia odkrycia Krzemionek

Wydarzenie zgromadziło wielu gości z różnych środowisk, świata nauki, przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych, dyrektorów instytucji, w tym muzeów m. in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Narodowego Banku Polskiego, Poczty Polskiej, przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, świętokrzyskich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów gmin powiatu ostrowieckiego oraz górników, archeologów, badaczy, przedstawicieli zarządów jednostek i stowarzyszeń, a także współorganizatorów, zarządu powiatu ostrowieckiego w osobach wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego i członka Agnieszki Rogalińskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka wraz z radnymi: Danutą Barańską, Andrzejem Brodą, Markiem Bilskim, Januszem Gołdynem, Robertem Rogalą, Małgorzatą Sobieraj, Dariuszem Wierzbińskim i Pawłem Walesicem.

Podczas uroczystej inauguracji odbyła się prezentacja monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski oraz okolicznościowej karty Poczty Polskiej wydanej w związku z jubileuszem.

W działania i zabiegi podejmowane przez środowiska naukowe dotyczące zapewniania właściwych warunków istnienia unikatu archeologicznego Europy, jakim są Krzemionki, wpisują się determinacja i skuteczność samorządu powiatowego obecnej kadencji.

Jak mówił wicestarosta Andrzej Jabłoński, wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trzy lata temu, jest jednym z warunków determinujących działania. Stąd też dzięki dobrej współpracy z Radą Powiatu udało się zrealizować kosztowny projekt dotyczący poprawy dostępności do Muzeum, w który powiat ostrowiecki zainwestował 9 milionów tylko i wyłącznie z własnego budżetu, mówił wicestarosta A. Jabłoński.

W styczniu br. Rada Powiatu przyjęła jednogłośnie uchwałę ogłaszającą rok 2022 Rokiem Krzemionkowskim, podkreślając istotę tego miejsca w działaniach promocyjnych. Sukcesem zarządu powiatu ostrowieckiego było także podpisanie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego porozumienia o współprowadzeniu Muzeum, co warunkuje wspieranie finansowe obiektu przez obie instytucje. Kolejnym krokiem wpisującym się w unikatowość prehistorycznych kopalni krzemionkowskich jest planowane utworzenie Parku Kulturowego wokół Rezerwatu. Te wszystkie działania, jak wielokrotnie podkreślała w swoich wystąpieniach starosta Marzena Dębniak, mają na celu ochronę niezwykłego pomnika prehistorii i zachowania go dla przyszłych pokoleń.

Sobotnie spotkanie było okazją do wystąpień zaproszonych gości, gratulacji i podziękowań.

Inauguracji towarzyszyły pokazy, ekspozycje zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji oraz prelekcje i spacery przyrodnicze po terenie Rezerwatu.

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}