W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Z-ca Naczelnika Wydziału – Elżbieta Mroczek
pokój 315, tel. (41) 248-61-46

Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej
Kierownik Referatu – Łukasz Dziekan
pokój 313, tel. (41) 247-63-56

pokój 308
tel. (41) 247-63-58
Andrzej Ciszewski
Aleksandra Kaczmarska
Natalia Kwiecińska
Sylwia Dzik (tel. 604 741 481)

pokój 313
tel. (41) 247-63-56
Anna Mroczkowska-Śledź
Karolina Gardiasz

 

 

Do podstawowych zadań wydziału należy w szczególności:

  1. W zakresie działalności Referatu Ochrony Środowiska:
  1. Wydawanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.
  2. Wydawanie zezwoleń na zbieranie, przetwarzanie lub unieszkodliwianie odpadów.
  3. Prowadzenie powiatowego rejestru decyzji na wytwarzanie, zbieranie, przetwarzanie i odzysk odpadów.
  4. Prowadzenie spraw i wydawanie pozwoleń na wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza (z wyłączeniem przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje ustawowy obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko).
  5. Prowadzenie spraw i wydawanie decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu (z wyłączeniem przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje ustawowy obowiązek sporządzania raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko).
  6. Prowadzenie spraw i wydawanie pozwoleń zintegrowanych (z wyłączeniem przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje ustawowy obowiązek sporządzania raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko).
  7. Przyjmowanie zgłoszeń instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia, mogących negatywnie oddziaływać na środowisko i wydawanie decyzji o sprzeciwie na zgłoszenie instalacji.
  8. Wydawanie decyzji zobowiązujących podmioty korzystające ze środowiska i negatywnie oddziałujące na środowisko do sporządzenia przeglądu ekologicznego (z wyłączeniem przedsięwzięć znacząco oddziaływujących na środowisko).
  9. Wydawanie podmiotom korzystającym ze środowiska decyzji nakładających obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia lub przywrócenia środowiska do stanu właściwego.
  10. Wydawanie decyzji zobowiązujących prowadzących instalacje do prowadzenia w określonym czasie pomiarów wielkości emisji jeżeli z przeprowadzonej kontroli wynika, że nastąpiło przekroczenie standardów emisyjnych.
  11. Wydawanie decyzji określającej wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, jeśli jest to uzasadnione ochroną środowiska.
  12. Wydawanie decyzji określającej wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji wymagającej zgłoszenia, której częścią jest źródło spalania paliw o niewielkiej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW, ustalonej z uwzględnieniem trzeciej zasady łączenia.
  13. Prowadzenie analizy wydanych pozwoleń zintegrowanych.
  14. Prowadzenie analizy wydanych zezwoleń na emisję gazów cieplarnianych.
  15. Prowadzenie postępowań w sprawie zmiany zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych jeśli z analizy zezwolenia, o którym mowa w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wynika potrzeba zmiany.
  16. Prowadzanie postępowań w sprawie wydania, wygaśnięcia albo zmiany pozwolenia na emisję gazów cieplarnianych, jeśli w wyniku analizy zezwolenia stwierdzono ustanie przesłanek uczestnictwa w systemie albo potrzebę zmiany.
  17. Aktualizacja wykazu potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi wraz z jego przekazaniem Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.
  18. Zatwierdzanie planu metodyki monitorowania, o którym mowa w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
  19. Wydawanie decyzji nakładających obowiązek prowadzenia w określonym czasie pomiarów poziomów substancji lub energii w środowisku wprowadzanych w związku z eksploatacją drogi, linii kolejowej, linii tramwajowej, lotniska lub portu.
  20. Zatwierdzanie raportów przedkładanych przez prowadzącego instalację w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania, zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 601/2012, zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
  21. Wydawanie zaświadczeń o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia, mogących negatywnie oddziaływać na środowisko.
  22. Prowadzenie publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie w zakresie prowadzonych spraw.
  23. Udostępnianie danych lub wydanie decyzji o odmowie udostępnienia danych o środowisku i jego ochronie.
  24. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością organu.
  25. Popularyzowanie ochrony przyrody w społeczeństwie.
  26. Prowadzenie obserwacji terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy, a także rejestru zawierającego informacje o tych terenach.
  27. Uzgadnianie projektów decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy, jako właściwy organ ochrony środowiska – w odniesieniu do terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.
  28. Opiniowanie projektów planu ogólnego i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.
  29. Opiniowanie rozwiązań przyjętych w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w zakresie terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.

 

II.         W zakresie działalności Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej:

  1. Prowadzenie postępowań w sprawie wydania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów na podstawie ustawy o ochronie przyrody oraz Ustawy o transporcie kolejowym.
  2. Prowadzenie postępowań w sprawach oceny oddziaływania na środowisko realizacji polityk, strategii, planów lub programów.
  3. Wprowadzanie do bazy danych o ocenach oddziaływania na środowisko informacji nt. postępowań dotyczących strategicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz ocenach oddziaływania dla przedsięwzięć, dla których organem właściwym jest Starosta.
  4. Uzgadnianie projektów decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy, jako właściwy organ w sprawach ochrony gruntów rolnych z terenu gmin powiatu.
  5. Opiniowanie zapisów projektów gminnych programów ochrony środowiska i przygotowanie propozycji stanowiska Zarządu.
  6. Sprawowanie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
  7. Prowadzenie spraw w zakresie wykonania i zatwierdzania uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
  8. Wydawanie zaświadczeń na podstawie uproszczonych planów urządzenia lasów lub decyzji określających zadania z zakresu gospodarki leśnej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów.
  9. Prowadzenie spraw związanych z wydzierżawianiem polnych obwodów łowieckich na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego.
  10. Wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów.
  11. Prowadzenie spraw i wydawanie decyzji na posiadanie charta i mieszańca charta.
  12. Organizacja dożynek powiatowych.
  13. Współpraca z samorządami gminnymi, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Świętokrzyską Izbą Rolniczą, Inspekcją Weterynaryjną, Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, organizacjami i stowarzyszeniami producentów rolnych.
  14. Wykonywanie nadzoru i kontroli nad działalnością spółek wodnych.
  15. Prowadzenie postępowań w sprawie zbywania gruntów pod śródlądowymi wodami stojącymi stanowiącymi własność Skarbu Państwa.
  16. Wydawanie kart wędkarskich, kart łowiectwa podwodnego oraz prowadzenie rejestrów wydanych kart wędkarskich i kart łowiectwa podwodnego.
  17. Wydawanie zezwoleń na stosowanie sieciowych rybackich narzędzi połowowych.
  18. Prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem społecznej straży rybackiej, w tym przygotowanie do wystawienia legitymacji dla strażników.
  19. Wydawanie zaświadczeń i prowadzenie rejestru roślin i zwierząt podlegających przewożeniu przez granicę na podstawie zezwolenia ministra środowiska ze względu na miejsce ich przetrzymywania oraz prowadzenia upraw lub hodowli.
  20. Prowadzenie spraw i wydawanie decyzji starosty zobowiązującej organy inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa do usunięcia zagrożeń fitosanitarnych na terenie powiatu.
  21. Opiniowanie decyzji wojewody o zakazie uprawy niektórych roślin uprawnych oraz ich odmian lub zakazie stosowania materiału siewnego nieodpowiedniej zdrowotności.
  22. Wydawanie zaświadczeń o pochodzeniu gleby na działkach przeznaczonych do wyłączenia z produkcji rolnej.

 

 

 

 

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa realizuje swoje zadania poprzez następującą strukturę organizacyjną:

  1. Naczelnik Wydziału.
  2. Zastępca Naczelnika Wydziału.
  3. Stanowisko ds. organizacyjno–administracyjnych.
  4. Referat Ochrony Środowiska

b.         Kierownik Referatu.

c.         Stanowisko ds. ochrony środowiska.

d.         Stanowisko ds. gospodarki odpadami.

  1. Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej

a.         Kierownik Referatu.

b.         Stanowisko ds. rolnictwa, gospodarki leśnej i łowiectwa.

c.         Stanowisko ds. gospodarki wodnej i rybactwa śródlądowego.