Rok Krzemionkowski - podsumowanie obchodów stulecia
23.12.2022
Zapraszamy do powrotu wspomnieniami do wydarzeń, które działy się w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach obchodów Roku Krzemionkowskiego.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 16-24 lipca 2022 roku organizowało istotny, kilkudniowy akcent obchodów rocznicy stulecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Wydarzenie było celebrowane w gronie archeologów, konserwatorów zabytków górniczych, geologów, przyrodników, organizatorów turystyki oraz wszystkich miłośników pradziejów, którzy przez lata inicjowali i wspierali działania mające na celu zachowanie i umiejętne udostępnienie unikalnego zabytku archeologicznego, podniesionego w roku 2019 do rangi dobra UNESCO. W programie wydarzenie znalazł się piknik "Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia" z prezentacjami i warsztatami związanymi z epoką kamienia i wczesną epoką brązu oraz laboratoriami i pokazami popularnonaukowymi. Odbyła się również inscenizacja historyczna, promocja okolicznościowej monety NBP, karty pocztowej Poczty Polskiej oraz wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, a także wernisaż wystawy włoskiego fotografa pt. Megality.
Wideo
Laboratoria naukowe zorganizowane w ramach obchodów stulecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. W sąsiedztwie pradziejowej osady neolitycznej odbyły się pokazy i spotkania z naukowcami, którzy zdradzili zainteresowanym tajniki wielu dziedzin i nauk pomocniczych archeologii – traseologii, antropologii fizycznej (w tym komputerowej rekonstrukcji wyglądu twarzy), geofizyki archeologicznej, paleozoologii, geoarcheologii czy analiz laboratoryjnych zabytków archeologicznych. Na terenie rezerwatu przygotowano również namiot, w którym specjaliści wygłaszali prelekcje o tematyce popularnonaukowej
Wideo
W pierwszy weekend obchodów jubileuszu 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach (16-17 lipca 2022 r.) na terenie osady neolitycznej odbyły się Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. W obozowisku łowców schyłkowopaleolitycznych na zainteresowanych czekały pokazy niecenia ognia, kuchnia neolityczna i bartnictwo, tkactwo, odlewnictwo miedzi, obróbka bursztynu, poroża i kości, krzemienia oraz kamienia – wiercenie otworów, garncarstwo i plastyka figuralna z gliny, warzelnictwo soli oraz pokazy specjalne. W kolejny weekend (23-24 lipca 2022 r.) na uczestników czekał prawdziwy Wehikuł Czasu, czyli prezentacje i warsztaty związane z kulturami megalitycznymi przygotowane przez Stowarzyszenie Ziemia Izbicka z Izbicy Kujawskiej.
Wideo
Spacery przyrodniczo-archeologiczne po terenie Rezerwatu „Krzemionki Opatowskie”.
Wideo
Dnia 19 lipca 2022 r., w setną rocznicą odkrycia neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach delegacje samorządowców, pracowników muzeum i goście złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem prof. Jana Samsonowicza na terenie Rezerwatu "Krzemionki". Wydarzenia z 19 lipca 1922 r. przedstawili rekonstruktorzy ze studia historycznego Huzar. Dr Łukasz Gładysiak pisząc scenariusz inscenizacji sugerował się m.in. szczegółowymi zapiskami, które robił prof. Samsonowicz oraz korespondencją Stefana Krukowskiego, który jeszcze w lipcu 1922 r. w listach do swoich przyjaciół obszernie opisał odkrycie Krzemionek.
Wideo
Wystawa fotografii megalitów Europy autorstwa włoskiego fotografa, Franco Storti’ego zrealizowana z okazji 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Termin „megalityzm” jest ogólnie przyjęty jako wspólne określenie dla mniej czy bardziej monumentalnych budowli z głazów, zazwyczaj lekko obrobionych, a czasem surowych, które powstały w różnych okresach i na różnych etapach cywilizacji na niemal wszystkich kontynentach. Mogą stanowić pojedyncze, a częściej zbiorowe grobowce – miejsca istotne dla kultu i dla społeczności, fortyfikacje cyklopowe. Prace składające się na wystawę w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" są owocem osobistych badań i zainteresowań artysty skupionych wokół archeologii. Fotografia stała się dla niego sposobem utrwalenia pozostałości starych cywilizacji, związanych z rytuałami religijnymi. Kadrowanie obrazu, staranna technika z wykorzystaniem ostrych światłocieni, długie poszukiwanie punktu ekspozycji pomagają przywrócić świadectwo pradziejów w świadomości historycznej współczesnych jednostek i społeczeństw. (na podstawie: Gabriella Belli – Fulvia Girardi w „PIETRE Franco Storti” – Trydent 1986 oraz Bernardino Bagolini – tamże).
*Franco Storti to fotograf pochodzący z Padwy. Swoją karierę rozpoczął na początku lat 70. XX wieku – był współzałożycielem studia projektowania graficznego Imagine Coordinata. Równolegle rozwijał własną twórczość i organizował autorskie wystawy we współpracy z cenionymi instytucjami i muzeami. Był członkiem prestiżowego, nieistniejącego obecnie Narodowego Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów APIF, a dziś należy do Krajowego Stowarzyszenia Fotografów Profesjonalistów – TAU-Visual.
Wideo
W czasie Ostrowieckiego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej 2022 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" odbyły się pokazy obróbki różnych surowców w pradziejach i starożytności. Była to również okazja do spotkań z rekonstruktorami, którzy zapoznawali uczestników wydarzenia z unikalnym rzemiosłem i zwyczajami Rzymian, Celtów, Wandalów, Markomanów oraz Gotów. Częścią festiwalu były też widowiskowe walki gladiatorów. Akcentem wieńczącym wydarzenie w dniach 13-15 sierpnia 2022 był koncert muzyki etnicznej.