W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

XII rocznica Katastrofy pod Smoleńskiem

10.04.2022

10 kwietnia uczciliśmy pamięć Ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

XII rocznica Katastrofy pod Smoleńskiem
Uroczystości upamietniające tragedię rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, którą w intencji Ofiar odprawił ks. Hubert Czarnecki. Następnie odbyła się część oficjalna przed Pomnikiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar katastrofy.
 
- Każdy z nas doskonale pamięta tamten sobotni poranek, w który staliśmy oniemiali, bezsilni i niezdolni uwierzyć w ogrom tej tragedii. Jednak tamte dni uświęciła także jedność nas wszystkich, kiedy spotkaliśmy się przed Pałacem Prezydenckim zjednoczeni we wspólnocie krzyża i głodni prawdy. Dzisiaj mija 12 lat od tamtych tragicznych dni, które zburzyły nasz porządek i również dzisiaj stajemy w obliczu niebezpieczeństwa i zbrodniczych działań Kremla. Cały świat widzi, do czego zdolny jest Władimir Putin — na Ukrainie dochodzi do zbrodni ludobójstwa. Skrępowane ciała i strzały w tył głowy, masowe groby, które tak bardzo przypominają nam Katyń i inne Golgoty Wschodu. Trzeba jasno i głośno powiedzieć: Rosja to agresor, a Putin to zbrodniarz! - mówił starosta Andrzej Rolla, który dodał - Starty poniesionej przez naszą Ojczyznę w Smoleńsku nikt nam nie zrekompensuje, ale jedno jest pewne... Tylko pamięć o tej tragedii i pamięć o dziedzictwie śp. prof. Lecha Kaczyńskiego daje nam nadzieję na lepszą Polskę, lepszą Europę i lepszy świat. Chcemy Polski wolnej, demokratycznej, patriotycznej i zbudowanej na silnych korzeniach chrześcijańskich. Niech Bóg ma w swojej opiece wszystkie Ofiary zbrodni katyńskiej, zbrodni smoleńskiej i ludobójstwa na Ukrainie!
 
W uroczystości wziął udział Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, a także: w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego - Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, w imieniu Posła na Sejm RP Kazimierza Chomy - Dyrektor Biura Poselskiego Michał Stawiarski, Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego Katarzyna Janiszewska, Sekretarz Miasta Sławuta na Ukrainie Svitlana Fedorczuk, Wicestarosta Kraśnicki Paweł Kudrel, Przewodniczący Rady Powiatu Kraśnickiego Jacek Dubiel, Członkowie Zarządu Powiatu Kraśnickiego: Henryk Flis, Tadeusz Dziurda i Marek Kołtun, Sekretarz Powiatu Łukasz Skokowski, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kraśniku Stefan Skórski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku Katarzyna Wójtowicz oraz kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu kraśnickiego, przedstawiciele Wojska Polskiego i stowarzyszeń z terenu powiatu.

Zdjęcia (47)

{"register":{"columns":[]}}