Powrót

Wieści z pływalni

10.07.2023

Czerwiec to w kalendarzu pływackim bardzo pracowity miesiąc. Praktycznie w każdy weekend rozgrywane są imprezy sportowe w całej Polsce. W kilku z tych zawodów wystąpili kraśniczanie z Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Fala” w Kraśniku.

Maja Ryfka na pierwszym stopniu podium. Po prawej stronie podium stoi trener UKP "Fali" Kraśnik Grzegorz Mazurek

W dniach 17-18 czerwca br. w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrano Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13 lat – II runda. To najważniejsze tegoroczne zawody dla tej kategorii wiekowej, w których rywalizują ze sobą w bezpośrednich pojedynkach przedstawiciele klubów z połowy Polski (druga cześć kraju ścigała się w Bydgoszczy). Zawodniczki „Fali”: Emilia Surowiec i Nikola Dzięgielewska spisały się bardzo dobrze, ustanawiając rekordy życiowe prawie w każdy swoim starcie (obie płynęły na 100 i 400 m stylem dowolnym oraz na 100 i 200 m stylem grzbietowym). Na tę chwilę ich czasy wystarczyły na zajęcie miejsc w trzeciej, czwartej dziesiątce, z uwagi na bardzo wysoki poziom zawodów.

Tydzień później, 24-25 czerwca w Lublinie, odbyły się Główne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Pływaniu. Najlepiej spisał się Rafał Wójcik, który został mistrzem województwa lubelskiego na 200 m stylem dowolnym w kategorii open. Rafał wywalczył także drugie miejsce na 400 m tym stylem. Na drugim stopniu podium na 200 m stylem klasycznym w kategorii open stanął Dawid Dzięgielewski, natomiast w kategorii młodzików swój medal wywalczyła Emilia Surowiec, która zajęła III miejsce na 800 m stylem dowolnym.

W tym samym czasie co Mistrzostwa Województwa rozegrano I Memoriał Jana Wiederka i Zbigniewa Pacelta. Zawody zgromadziły wielu zawodników z czołówki Polski. W stojącej na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym imprezie czwarte miejsca wywalczyły: Anna Wilk (na 200 m stylem klasycznym) i Maja Ryfka (na 200 m stylem grzbietowym).

Ostatnimi zawodami przed zbliżającą się serią Mistrzostw Polski były tradycyjne Otwarte Mistrzostwa o Puchar Prezydenta Puław. Zdecydowanie najlepszą zawodniczką imprezy została Maja Ryfka, która odniosła zwycięstwo na 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. Na podium w najstarszej kategorii stanęły także: Gabriela Surowiec (II miejsce na 200 m stylem grzbietowym) i Milena Sosnówka (II miejsce na 200 m stylem motylkowym). W kategorii młodzików 12-13 lat trzecią lokatę wywalczyła Emilia Surowiec (na 200 m stylem dowolnym). Tuż za podium uplasowało się rodzeństwo Dzięgielewskich: Dawid był czwarty na 200 m stylem klasycznym, a Nikola zajęła V miejsce na 50 m stylem grzbietowym.

Teraz przed pływakami ostatni etap przygotowań do Mistrzostw Polski. Naszych zawodników zobaczymy w Mistrzostwach Polski Juniorów 16 lat w Gliwicach (w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat w Oświęcimiu oraz Mistrzostwach Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych w Dąbrowie Górniczej. W swoich mistrzostwach nie wystąpi Rafał Wójcik, który w pierwszej połowie sierpnia będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Głuchych w Buenos Aires.