W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowe Święto Plonów w Wilkołazie

20.08.2023

W upalne, niedzielne popołudnie 20 sierpnia, zgodnie z polską tradycją odbyło się coroczne święto plonów zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Gminę Wilkołaz, jako wyraz wdzięczności rolnikom za trud całorocznej pracy oraz za uzyskane plony.

Na zdjęciu jeden z wieńców dożynkowych w zbliżeniu. Na pierwszym planie znajdują się kłosy, kwiaty i owoce tworzące wieniec.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w Kościele pw. Jana Chrzcicielaw Wilkołazie w intencji wszystkich rolników. Po Mszy Świętej uczestnicy w barwnym korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Wilkołaza udali się na Stadion Unii Wilkołaz, gdzie odbyła się część obrzędowa, oficjalna i artystyczna wydarzenia.

Gospodarze uroczystości Starosta Kraśnicki Paweł Kudrel oraz Wójt Gminy Wilkołaz Paweł Głąb, odebrali z rąk starostów dożynek chleb, który został podzielony między uczestników.
Podczas części oficjalnej wdzięczność, hołd oraz podziękowania rolnikom złożyli w swoich wystąpieniach Poseł na Sejm RP Kazimierz Choma, asystent Europoseł Beaty Mazurek Michał Stawiarski, reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego Pan Artur Domański. Odczytano listy okolicznościowe. Agnieszka Gremlas w imieniu Radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego Anny Baluch, a Radny Andrzej Maj w imieniu Europosła Krzysztofa Hetmana.

Odwiedzający Stadion Unii Wilkołaz mogli podziwiać wieńce dożynkowe, symbolizujące wysiłek rolników, obfitość i piękno naszej ziemi, barwne stoiska promocyjne Kół Gospodyń Wiejskich
z terenu naszego powiatu oraz firm i instytucji.

Część artystyczną rozpoczęły występy lokalnych artystów. Na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wilkołaza, zespół ludowy Kalina Folk oraz inni artyści z powiatu kraśnickiego, a potem sceną zawładnął Don Vasyl Junior. Nie zabrakło artystek promujących nasz powiat na szklanym ekranie czyli Oliwii Kołbuk znanej z The Voice Kids czy Julii Kurdziel
z Szansy na sukces. Gwiazdą wieczoru, która zgromadziła rzesze widzów był zespół DeMono. Całość zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Odznaczeni rolnicy

Tradycyjnie rolnicy z powiatu kraśnickiego otrzymali odznaki i medale za zasługi w produkcji rolnej. Decyzją Kapituły Medalem Starosty Kraśnickiego oraz okolicznościową nagrodą Starostów Dożynek nagrodzeni zostali:
Krzysztof Rogowski, Teresa Kawa, Krzysztof Smolak, Marcin Jan Chmielik, Zenon Łach, Jerzy Grzesik, Sławomir Zielonka, Anna Pachuta, Grzegorz Krzysztoń, Mateusz Cieślicki, Andrzej Syroka, Wojciech Sabeł, Marek Tomasz Rachoń, Dariusz Serwatka, Michał Wojtuszkiewicz, Łukasz Wojciech Kurzyna.

Podsumowanie konkursów dożynkowych

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkursy: na wieniec dożynkowy, stoisko promocyjne oraz tradycyjny chleb.

W kategorii wieńca tradycyjnego I miejsce zdobyło Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich "Trześniarze" z Majdanu Grabina w gminie Zakrzówek. I miejsce w kategorii wieńca współczesnego zdobyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Łychowianki" z Łychowa Szlacheckiego z gminy Trzydnik Duży.

"Łychowianki" wypiekły również najlepszy chleb i zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie na "Tradycyjny chleb dożynkowy", a Gmina Trzydnik Duży, z której pochodzą zajęła I miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko promocyjne.

Nagrody dla laureatów ufundował Powiat Kraśnicki oraz Gmina Wilkołaz.

Materiały

Fotorelacja z Dożynek Powiatowo-Gminnych w Wilkołazie na profilu facebook Powiatu Kraśnickiego
{"register":{"columns":[]}}