W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku!

07.07.2024

W dniach 6-7 lipca odbyły się uroczystości związane ze Świętem 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego.

Na zdjęciu przedstawiciele Powiatu Kraśnickiego składają wiązankę pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 24. Pułku Ułanów.

6 lipca w sobotę obchody zaczęły się od zwiedzania Muzeum 24. Pułku Ułanów przy ulicy Piłsudskiego 7 w Kraśniku, po którym nastąpił przemarsz pod byłą Wartownię, gdzie zostały złożone wieńce ku pamięci wszystkich poległych walczących za ojczyznę i niepodległość.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pw. WNMP w Kraśniku. Po wspólnych modlitwach miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów przeszłości. Jest to piękne wydarzenie upamiętniające dawne dzieje i uczące młode pokolenia szacunku do historii i osób, które przyczyniły się do tego, aby dalsze pokolenia mogły żyć bez trudności wojennych.

24. Pułk Ułanów powstał w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej. Żołnierze, którzy polegli i oddali swoje życie za ojczyznę i niepodległość walczyli z poświęceniem do samego końca. Po zakończeniu II wojny światowej pomimo ciężkiej sytuacji gospodarczej i zmian politycznych pamięć o poległych ułanach z 24. Pułku przetrwała aż do dzisiaj, a to wszystko dzięki żołnierzom, ich rodzinom i społeczności, która pielęgnuje to wydarzenie i upamiętnia aż po dziś!

Materiały

Fotorelacja z pierwszego dnia wydarzenia na profilu Facebook Starostwa Powiatowego w Kraśniku (link prowadzi do strony zewnętrznej)
Fotorelacja z drugiego dnia wydarzenia na profilu Facebook Starostwa Powiatowego w Kraśniku (link prowadzi do strony zewnętrznej)
{"register":{"columns":[]}}