W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sukces reprezentantów Powiatu Kraśnickiego na Festiwalu "Jawor - u źródeł kultury"

Drugie i pierwsze miejsce w swoich kategoriach zdobyli reprezentujący Powiat Kraśnicki: Zespół Śpiewaczy "Blinowianeczki" z Blinowa (Centrum Kultury w Polichnie) oraz Cezary Gajewski z Bęczyna.

Na perwszym planie zdjęcia znajduje się stół przykryty niebieską tkaniną, na której ustawione zostały wyroby ceramiczne. Za stołem stoją dwie osoby. Od lewej Cezary Gajewski oraz Andrzej Gotner. W tle za nimi znajduje się zagroda z drewna otoczona drzewami.

Regionalna odsłona festiwalu "JAWOR" odbyła się 2 maja 2022 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Festiwal twórczości ludowej artystów z Lubelszczyzny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: "EtnoPolska. Edycja 2022". Organizatorem imprezy było Polskie Radio Lublin we współpracy z Muzeum Wsi Lubelskiej.

Festiwal twórczości ludowej z udziałem naszych artystów i rękodzielników

Powiat Kraśnicki na festiwalu reprezentowali znani i lubiani artyści: Męski Zespół Śpiewaczy "Majdaniacy" z Majdanu Obleszcze (Centrum Kultury w Polichnie), Zespół Śpiewaczy "Blinowianeczki" z Blinowa (Centrum Kultury w Polichnie), Pan Cezary Gajewski z Bęczyna znany garncarz - kontynuator rodzinnych tradycji garncarskich i Pan Mariusz Dubiel niezwykle utalentowany twórca pisanek ze Słodkowa II.

Licznie zgromadzona w lubelskim skansenie publiczność festiwalu, mogła posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej wykonywanej przez solistów, zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska rękodzielników.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji, jak również po obejrzeniu stoisk rękodzielniczych i przeprowadzeniu wywiadów z mistrzami rękodzieła nominowanymi do etapu regionalnego festiwalu, jurorzy ogłosili werdykt.

Reprezentanci Powiatu Kraśnickiego wśród laureatów festiwalu

W kategorii Soliści pierwsze miejsce zajęła 11 letnia Maja Bielak z Łukowej, drugie miejsce Pani Janina Chmiel zaś trzecie Pani Krystyna Hudoń.

W kategorii Zespół lub Kapela Ludowa pierwsze miejsce Jury przyznało Zespołowi z Bukowej, drugie miejsce wyśpiewał Zespół Śpiewaczy Blinowianeczki z Blinowa, trzecie miejsce przyznano Kapeli ze Zdziłowic. Laureaci nagród w kategoriach wokalnych nagrają płytę w studiu nagraniowym Polskiego Radia Lublin i bedą reprezentowali Województwo Lubelskie na etapie centralnym Festiwalu Jawor w Kielcach.

W kategorii Twórcy Rękodzieła Artystycznego Jury przyznało pierwszą nagrodę Panu Cezaremu Gajewskiemu z Bęczyna (gmina Urzędów), drugie miejsce przyznano Pani Stefanii Suchora a trzecie Panu Sławomirowi Żołnaczowi.

Gratulujemy naszym artystom ludowym, reprezentantom Powiatu Kraśnickiego pięknego sukcesu, zajętych miejsc. Tym większy to sukces, że został osiągniety w bardzo silnej – "artystycznej" konkurencji, a jak powiedział jeden z przedstawicieli mediów obecny na Festiwalu:

Już sama nominacja do etapu regionalnego była wielkim osiągnięciem!

Gorąco zapraszamy do wysłuchania relacji z festiwalu w audycji "Etnosfera" Pani Kingi Szymanek w Polskim Radiu Lublin w sobotę 7 maja o godz. 6:00 lub później za pośrednictwem strony radio.lublin.pl

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}