W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Kraśnicki na rok szkolny 2024/2025

11.04.2024

Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji edukacyjnych w życiu młodych ludzi, dlatego też jeśli kończysz właśnie szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem szkoły średniej zapraszamy Cię do naszych szkół.

Grafika przedstawia niebieskie tło, na którym znajduje się Herb Powiatu Kraśnickiego wraz z podpisem. Herb na czerwonym tle przedstawia połowę srebrnego jelenia ze złotą koroną na szyi, pod nim znajdują się trzy zwężające się w dół srebrne wręby (białe pasy).

Jednym z pomocnych narzędzi pozwalającym określić swoje predyspozycje jest bezpłatny test online: ZAWODOMETR przygotowany przez małopolski urząd marszałkowski. Jest to "Test zainteresowań i predyspozycji zawodowych"; mierzy poziom pięciu typów zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz podpowiada jakie zawody i typy szkół pasują do indywidualnych talentów. Zawodometr jest przeznaczony dla uczniów kończących szkołę podstawową i dostępny jest: 

Materiały

Zawodometr

 

Po zakończeniu szkoły podstawowej uczeń może wybrać następujące ścieżki kształcenia:

 

Liceum Ogólnokształcące:

* nauka trwa 4 lata

* zapewnia wykształcenie ogólne,

* z kilku przedmiotów realizowany jest program rozszerzony (przedmioty rozszerzone)

* przygotowanie do egzaminu maturalnego (świadectwo dojrzałości).

 

Najczęściej liceum wybiera absolwent szkoły podstawowej, który w nauce ma bardzo dobre lub dobre wyniki, ma różnorodne zainteresowania, rozumie potrzebę stałego uzupełniania wiedzy, jest otwarty na zmiany zachodzące w świecie i swoją przyszłość wiąże z ukończeniem studiów wyższych.

 

• liceum ogólnokształcące (matura) - studia

• liceum ogólnokształcące - szkoła policealna

• liceum ogólnokształcące - kursy kwalifikacyjne

 

KSZTAŁCENIE ZAWODOWE:

 

Technikum:

* nauka trwa 5 lat,

* szkoła przygotowuje do egzaminu maturalnego i zawodowego,

* proponuje przedmioty na poziomie rozszerzonym,

* program nauczania obejmuje oprócz przedmiotów ogólnych i zawodowych praktykę zawodową,

* umożliwia uzyskanie dyplomu technika w wybranym zawodzie po zdaniu egzaminów zawodowych.


Najczęściej technikum wybiera absolwent, który ma wyraźne zainteresowania zawodowe, chce zdobyć zawód i być może kontynuować naukę na studiach wyższych po zdanej maturze.

 

• technikum (matura) - studia

• technikum - szkoła policealna

• technikum (matura) - szkoła policealna - studia

• technikum - kursy kwalifikacyjne

 

Branżowa szkoła I stopnia:

* nauka trwa 3 lata,

* zapewnia przygotowanie ogólne i zawodowe,

* program nauczania uwzględnia praktyczną naukę, która może odbywać się w warsztatach szkolnych, ckz lub u pracodawcy,

* umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego w wybranym zawodzie po zdaniu egzaminów zawodowych,

* absolwent tej szkoły może kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych,

* absolwent tej szkoły może kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia (dotyczy to tylko niektórych zawodów),

* absolwent tej szkoły może również zmienić lub uzupełnić kwalifikacje na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (KKZ).

 

Nauka w branżowej szkole I stopnia trwa 3 lata, natomiast w branżowej szkole II stopnia 2 lata. KKZ może obejmować okres nauki do 2 lat.

 

Branżową szkołę I stopnia wybiera uczeń, który woli wykonywać konkretną pracę, ma uzdolnienia praktyczne, potrafi już wykonywać niektóre czynności związane
z określonym zawodem, chce szybko zdobyć zawód i usamodzielnić się.

 

• branżowa szkoła I stopnia - branżowa szkoła II stopnia

• branżowa szkoła I stopnia - branżowa szkoła II stopnia (matura) - studia

• branżowa szkoła I stopnia - szkoła policealna

• branżowa szkoła I stopnia - kursy kwalifikacyjne (KKZ)

 

Oferta szkół powiatowych:

Materiały

Zespół Szkół numer 1 w Kraśniku: (I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Technikum numer 1)
Zespół Szkół numer 2 w Kraśniku (II Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Reja, Technikum numer 2) z możliwością zamieszkania w Internacie
Zespół Szkół numer 3 w Kraśniku (III Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Mistrzostwa Sportowego – Liceum Ogólnokształcące,  Technikum numer 3, Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 w Kraśniku) z możliwością zamieszkania w Bursie Szkolnej
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Annopolu (Branżowa Szkoła I stopnia)
Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Orląt Lwowskich w Urzędowie (Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia)
Zespół Szkół Specjalnych w Kraśniku (Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy)
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Olbięcinie (Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia) z możliwością zamieszkania w Internacie

 

Drodzy Absolwenci!!! Szkoły prowadzone przez Powiat Kraśnicki oferują szeroki wachlarz kierunków, spośród których z pewnością każdy z Was wybierze coś dla siebie. Nasze szkoły zapewniają wysoki poziom edukacji i możliwości rozwoju zainteresowań. Tym z Was, którzy rozpoczną naukę w naszych szkołach oferujemy stale unowocześnianą
i doposażaną bazę szkolną i sportową, zajęcia dodatkowe realizowane we współpracy
z uczelniami wyższymi, możliwość zamieszkania w internacie, bursie, udział w ciekawych projektach, w tym zagranicznych m.in. Erasmus+, wymianie młodzieży, a dla najlepszych uczniów stypendia naukowe. Dni otwarte w szkołach w Kraśniku odbędą się 24 kwietnia 2024 r.

Tradycyjnie nabór na rok szkolny 2024/2025 prowadzony jest w systemie elektronicznym firmy Vulcan. Ważnym celem wykorzystania systemu elektronicznego
w trakcie rekrutacji jest ograniczenie liczby dokumentów i liczby wizyt kandydata
w szkołach. Kandydat posługuje się wyłącznie jednym podaniem, bez względu na liczbę szkół, które wybrał i kontaktuje się wyłącznie ze szkołą pierwszego wyboru.

Każdy z Was jako kandydat do szkoły ponadpodstawowej jest rejestrowany w systemie przez macierzystą szkołę podstawową, uczestniczącą w procesie rekrutacji. Jeżeli szkoła podstawowa nie uczestniczy w elektronicznej rekrutacji możesz samodzielnie założyć konto w systemie lub też udać się do szkoły, która jest Twoim pierwszym wyborem, gdzie uzyskasz pomoc przy rejestracji w systemie.

Uczniowie spoza Powiatu Kraśnickiego, starający się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej na terenie powiatu kraśnickiego w terminie określonym w harmonogramie samodzielnie rejestrują się w systemie. Mogą też udać się do szkoły, którą wybrali na etapie rekrutacji, gdzie uzyskają pomoc w procesie rejestracji w systemie.
Podstawowe zasady, o których należy pamiętać, wypełniając podanie o przyjęcie do szkoły:

  • można kandydować do trzech szkół (szkół a nie zespołów szkół),

  • w każdej z wybranych szkół uczeń może wybrać dowolną liczbę klas,

  • Im więcej klas zostanie wskazanych we wniosku, tym większe szanse na dostanie się do jednej z nich,

  • wypełniony wniosek należy złożyć w szkole, której oddział na liście wyborów znalazł się jako pierwszy,

  • bardzo ważne jest odpowiednie uszeregowanie swoich wyborów. Na pierwszym miejscu musi znaleźć się ta klasa, na której uczniowi najbardziej zależy,

  • złożenie oryginałów dokumentów potwierdza wolę uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej i jest gwarantem przyjęcia do szkoły.

{"register":{"columns":[]}}