Powrót

Rafał Wójcik czterokrotnym indywidualnym mistrzem Polski seniorów w pływaniu

15.06.2023

W dniach 9 – 11 czerwca br. na pływalni Olimpijczyk w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Pływaniu Seniorów i Juniorów. Jednym z najlepszych zawodników tej imprezy został pływak Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Fala” Kraśnik Rafał Wójcik (podczas zawodów niesłyszących reprezentuje barwy Spartana Lublin).

Zdjęcie przedstawia 4-osobową sztafetę 4 x 200 m stylem dowolnym, stojącą na tle brazylijskiego basenu. Zawodnicy ubrani są w stroje reprezentacji Polski i prezentują w dłoniach zawieszone na szyjach srebrne medale. Pierwszy od prawej strony stoi Rafał Wójcik.

Rafał od kilku już lat jest czołowym zawodnikiem niesłyszącym w Polsce, posiadającym w swoim dorobku medale Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich Głuchych. W gliwickich Mistrzostwach Polski spisał się także znakomicie. W pięciu startach indywidualnych aż czterokrotnie został Mistrzem Polski Seniorów (na 50, 100 i 200 metrów stylem grzbietowym oraz 100 m stylem dowolnym), a na 50 m stylem dowolnym wywalczył srebrny medal. Dodatkowo na 50 i 100 m stylem dowolnym ustanowił nowe rekordy Polski juniorów do 17 lat. Do worka zdobyczy indywidualnych dołożył jeszcze 4 złote medale w wyścigach sztafetowych. Bardzo cieszy dobra forma Rafała, bowiem już za dwa miesiące czeka go start w Mistrzostwach Świata Głuchych w Argentynie (Buenos Aires).

Świetnie spisały się też w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Pływaniu (9 – 10 czerwca br.) Anna Wilk i Maja Ryfka – zawodniczki na co dzień uczące się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu. Anna dwukrotnie zwyciężyła (na 200 i 400 m stylem zmiennym), a na 200 m stylem klasycznym zajęła II miejsce. Maja trzykrotnie stanęła na drugim stopniu podium (na 100 m stylem grzbietowym, 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym). Najważniejszym tegorocznym startem dla obu dziewczyn będą Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat (17 – 21 lipca br., Oświęcim).