W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pożegnanie Mieczysława Łazarza - Działacza Kraśnickiej "Solidarności"

23.05.2024

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 21 maja 2024 roku zmarł Mieczysław Łazarz, wybitny działacz „Solidarności” i zasłużony obywatel Kraśnika. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 maja w kościele Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku.

Grafika przedstawia czarno-białą fotografię zmarłego oznaczoną czarną wstęgą. Na prawo znajduje się biały napis "Mieczysław Łazarz", poniżej data 1936-2024 oddzielona złotą linią.

Mieczysław Łazarz urodził się 1 kwietnia 1936 roku w Kraśniku. Ukończył Politechnikę Poznańską, uzyskując tytuł inżyniera elektryka. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1962 roku w Fabryce Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku, gdzie pracował aż do 1990 roku. Jego praca w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym zaowocowała sześcioma patentami, które przyczyniły się do rozwoju technologicznego fabryki. Zaangażowany był w ruch „Solidarności” od jego powstania. We wrześniu 1980 roku współtworzył Komitet Założycielski w FŁT i pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego, a następnie przewodniczącego Komisji Zakładowej. Od września 1980 roku do czerwca 1981 roku był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Regionu Środkowo-Wschodniego, a w kwietniu i maju 1981 roku delegatem na I Walne Zebranie Delegatów tego regionu. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku został internowany, najpierw w Ośrodku Odosobnienia we Włodawie, a później w Lublinie, skąd został zwolniony 21 lipca 1982 roku. W latach 1982-1989 pełnił funkcję przewodniczącego podziemnego Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego w Kraśniku. Od grudnia 1988 roku ponownie przewodniczył Komisji Zakładowej „Solidarność” w FŁT.

W 1989 roku Mieczysław Łazarz został przewodniczącym Komisji Obywatelskiej Ziemi Kraśnickiej oraz zastępcą przewodniczącego Komitetu Wyborczego Okręgu Kraśnik w wyborach parlamentarnych 4 czerwca. W latach 1990-1994 był kierownikiem Urzędu Rejonowego w Kraśniku, obecnie jest to funkcja Starosty, a w 1990 roku radnym miasta z listy Komitetu Obywatelskiego. Aktywnie działał również w ruchach politycznych takich jak Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna (ROAD), Unia Demokratyczna (UD) i Unia Wolności (UW).

Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1998 roku.

Mieczysław Łazarz pozostanie w naszej pamięci jako człowiek niezłomny, oddany ideom wolności i solidarności, który całym swoim życiem służył społeczności Kraśnika i całej Polsce. Jego wkład w rozwój lokalnej społeczności i walkę o demokratyczne wartości jest nieoceniony.

Cześć Jego pamięci!

{"register":{"columns":[]}}