W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Posiedzenie Powiatowej Rady Lubelskiej Izby Rolniczej

31.03.2022

W Starostwie Powiatowym w Kraśniku obradowała Powiatowa Rada Lubelskiej Izby Rolniczej. W obradach Rady, którym przewodniczył Członek Zarządu Izby Janusz Skrzypek, uczestniczył Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa w Kraśniku Teresa Jachura, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku Krzysztof Grzegorczyk oraz Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kraśniku Stefan Skórski.

Posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej

Program obrad uwzględnił aktualnie najważniejsze zagadnienia dla polskiego rolnictwa. Radni rozmawiali o dopłatach do nawozów, których ceny wzrosły z powodu podwyżki cen gazu i destabilizacji sytuacji na Ukrainie, a także cenach skupu zbóż, zatrudnieniu w sektorze rolnictwa, polityce Unii Europejskiej i współpracy rolników z instytucjami.

- Cieszę się, że rolnicy z powiatu kraśnickiego pozytywnie oceniają współpracę z biurem powiatowym ARiMR, urzędem pracy i ośrodkiem doradztwa rolniczego. Cenię sobie wzorową współpracę Izby z powiatem Kraśnickim i z tego miejsca bardzo dziękuję Członkowi Zarządu Izby Januszowi Skrzypkowi, który z zaangażowaniem i wysokim profesjonalizmem koordynuje współpracę sektora rolnictwa z naszym samorządem — podkreślił Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla.

Rolnicy pozytywnie oceniają politykę polskiego rządu w sektorze rolnictwa, niestety mają wiele uwag do polityki Unii Europejskiej, która często jest niezrozumiała, a nawet krzywdząca dla polskiego rolnika. Jednym z ważniejszych tematów były dopłaty dla rolników.

- Pomoc na zakup nawozów będzie udzielana od dnia pozytywnej decyzji Unii Europejskiej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są gotowi do pomocy rolnikom, zapewniał o tym Premier Mateusz Morawiecki podczas niedawnej konferencji prasowej. Wzrost cen żywności został przewidziany, dlatego rząd stara się ograniczyć wzrost cen w sektorze produkcji żywności. Uchwała Rady Ministrów jest bardzo konkretna i precyzyjna. Została ona zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. - mówiła Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Teresa Jachura, która dodaje — Pomoc dotyczy nawozów zakupionych od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. i będzie przysługiwała producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej. Pomoc będzie przyznawana na wniosek producenta rolnego złożony do 16 maja 2022 r. do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

Kolejnym omawianym zagadnieniem była sytuacja na rynku pracy. Przez ostatnie lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że gospodarstwa rolne w Polsce zmieniały swoje struktury. Nadal mamy wiele małych gospodarstw, ale następuje też powolna konsolidacja. Drobni gospodarze sprzedawali lub dzierżawili pola sąsiadom i szli do pracy w mieście, lub przechodzili na emerytury albo renty. Także ich dzieci migrowały do szkół i do pracy ze wsi, gdzie nie widziały dla siebie przyszłości. Nagle w 2020 roku odnotowano przyrost zatrudnienia w sektorze rolnictwa i to aż o 100 tys. osób.

- Powiat kraśnicki to zdecydowanie powiat rolniczy, którego gospodarstwa specjalizują się między innymi w sadownictwie. Taka sytuacja powoduje, że w okresie prac w sadach i na plantacjach znacząco wzrasta zainteresowanie pracami sezonowymi, również obcokrajowców — informuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku Krzysztof Grzegorczyk.

Jednym z tematów dotyczących rynku pracy w sektorze rolniczym był kryzys na Ukrainie i napływ uchodźców wojennych. Jednak Dyrektor Grzegorczyk uspokaja — Nie ma powodów do niepokoju, uchodźcy uzupełnią rynek pracy w Polsce, który w wielu sektorach ma znaczące braki. To nie spowoduje, że będzie nam trudniej znaleźć zatrudnienie.

Na koniec Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla złożył wszystkim rolnikom z powiatu kraśnickiego życzenia.

- Życzę udanych zasiewów i obfitych plonów! Dziękuję za ciężką pracę, którą wykonujecie. Polska wieś to żywiciel miast, strażnik kultury i tradycji, wzór ciężkiej pracy! - zwrócił się do obecnych na sali starosta Rolla.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}