W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Oddali hołd ofiarom pacyfikacji

02.02.2024

Przed 80 laty, 2 lutego 1944 roku, wojska niemieckie otoczyły Łążek Chwałowski, Łążek Zaklikowski, Borów, Szczecyn, Wólkę Szczecką i Karasiówkę. Tego dnia, w czasie pacyfikacji zostało zamordowanych około 1200 osób. To jedna z najbardziej bestialskich akcji wymierzona w ludność cywilną w czasie całej okupacji hitlerowskiej.

Na zdjęciu z prawej znajduje się zapalony, złoty znicz stojący na granitowej płycie. W tle za nim znajdują się złożone na płycie wiązanki z biało-czerwonych kwiatów.

W miniony piątek, 2 lutego br. w Szczecynie (gm. Gościeradów) odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Był to dzień, który upłynął pod znakiem smutnych wspomnień i zadumy. Tegoroczne obchody rocznicy pacyfikacji rozpoczęto od zaciągnięcia warty przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji wsi Szczecyn. Następnie w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbe uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej przedstawili krótką część artystyczną, po której odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych. Po nabożeństwie uczestnikom uroczystości zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, po czym zaproszeni goście i zgromadzeni mieszkańcy uroczystości przeszli pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Szczecyn, by oddać hołd pomordowanym.

Podczas okolicznosciowych przemówień głos zabrał Starosta Kraśniki Paweł Kudrel:

To właśnie pamięć o bolesnych wydarzeniach historycznych z 2 lutego 1944 roku zgromadziła nas przy pomniku upamiętniającym bestialsko zamordowanych mieszkańców Szczecyna i okolic, którzy za swój patriotyzm okazywany w zwykłych ludzkich odruchach zapłacili najwyższą cenę. Brutalna Pacyfikacja Szczecyna i sąsiednich miejscowości była dokładnie przygotowaną i bezwzględnie wykonaną akcją zbrodniczą armii niemieckiej, stanowiącą swoisty odwet hitlerowców za pomoc jaką miejscowa ludność okazywała narodowemu podziemiu - mówił starosta.

W trakcie obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Szczecyn wszyscy zgromadzeni przy pomniku ofiar mordu wysłuchali Apelu Poległych i złożyli wieńce na znak pamięci minionych wydarzeń.

Również 2 lutego w Gminie Annopol odbyły się uroczyste obchody 80- tej Rocznicy Pacyfikacji Wsi Borów. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą odprawioną w intecji pomordowanych, po której zebrani udali się na cmentarz parafialny by przy zbiorowej mogile złożyć wieńce i oddać hołd ofiarom pacyfikacji.

Pacyfikacja miała być przerażającym przykładem kary za współpracę mieszkańców z niepodległościowym podziemiem, a stała się na wieki dowodem odwagi i umiłowania wolności Ojczyzny – zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu Starosta Kraśnicki.

Z okazji Obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji w remizie OSP Borów zaprezentowana została wystawa poświęcona Martyrologii Wsi Polskich. Oprawę ceremonialną podczas uroczystości prowadziła Wojskowa Asysta Honorowa 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele rządu, samorządu województwa lubelskiego, władz wojewódzkich, samorządu powiatowego (kraśnickiego, stalowowolskiego i janowskiego), gminnego, ochotniczych straży pożarnych,  przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Wsi Kieleckiej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, grup rekonstrukcyjnych szkół, nadleśnictwa oraz zgromadzeni mieszkańcy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}