Powrót

Kolarze ścigali się w maratonie górskim MTB

03.09.2023

W niedzielę, 3 września 2023 roku, w Kraśniku odbył się X Ogólnopolski Maraton Kolarski MTB o Puchar Ministra Sportu i Turystyki „Wybieram kolarstwo – wykluczam nałogi”. Organizatorem imprezy był Klub Sportowy „Racing Team Kraśnik”.

Zawodnicy po wystartowaniu

W otwarciu imprezy udział wzięli m.in.: Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch oraz Wicestarosta Kraśnicki Andrzej Misztal.

Celem zawodów była promocja aktywności fizycznej – kolarstwa, stworzenie możliwości rywalizacji sportowej oraz promocja Województwa Lubelskiego. Trasa maratonu wiodła leśnymi ścieżkami Nadleśnictwa Kraśnik na terenie Miasta Kraśnika, gminy Dzierzkowice oraz gminy Urzędów. Na starcie maratonu stanęło ponad 250 kolarzy. Organizatorzy przygotowali trudną technicznie trasę na 2 dystansach: Mini 30 km oraz Mega 60 km. Oprócz dorosłych do rywalizacji stanęła także liczna grupa dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 6-9 lat i 10-12 lat.

Wyścig na dystansie Mega (60 km) wygrał Wojciech Wójtowicz z Puław, zaś wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Ludynia z Chełma. Na dystansie Mini (30 km) zwyciężył Radosław Wasilewski z Biłgoraja, natomiast wśród pań triumfowała Monika Mazur z Zamościa.
Pierwszym kraśniczaninem, który zameldował się na mecie po przejechaniu dystansu Mini był Grzegorz Ziarno (10 miejsce open). Na dystansie Mega najszybszy wśród kraśniczan okazał się Grzegorz Grabowski.
W maratonie rywalizowali również policjanci oraz leśnicy. Wśród policjantów na dystansie Mini zwyciężył Radosław Wasilewski z Biłgoraja, natomiast najszybszym leśnikiem okazał się Robert Socha z Siedliszcza.

Wszyscy uczestnicy wyścigu otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy poszczególnych kategorii puchary oraz nagrody rzeczowe.

Współorganizatorami imprezy byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Kraśnicki oraz Miasto Kraśnik.