Powrót

Argentyński sen Rafała Wójcika

21.08.2023

Zawodnik Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Fala” Kraśnik Rafał Wójcik leciał do Argentyny (Buenos Aires) bardzo dobrze przygotowany i z nadziejami na wysokie lokaty w VI Mistrzostwach Świata Głuchych. Ale chyba aż takich sukcesów i tylu medali się nie spodziewał.

Rafał Wójcik z medalami mistrzostw świata na szyi na tle pływalni

Rafał został zgłoszony w zawodach do startu w aż 9 konkurencjach indywidualnych (na 50, 100, 200, 400, 800, 1500 m stylem dowolnym oraz na 50, 100, 200 m st. grzbietowym), co biorąc pod uwagę konieczność startu w eliminacjach, półfinałach i finałach oraz dodatkowo występy we wszystkich pięciu sztafetach (4x100 i 4x200 m st. dowolnym, 4x100 m st. zmiennym mężczyzn oraz 4x100 m st. dowolnym i 4x100 m st. zmiennym mix) daje dawkę nieprzeciętną. Mimo tak dużego obciążenia zawodnik „Fali” pływał w każdym starcie coraz szybciej i w każdym poprawiał swoje rekordy życiowe. Wielokrotnie były to też rekordy klubu, a jeszcze częściej padały rekordy Polski niesłyszących w kategorii do 17 lat. Teraz Rafał jest rekordzistą Polski w tej kategorii na wszystkich dystansach stylem dowolnym.

Takie pływanie musiało zaowocować medalami. Rafał Wójcik został dwukrotnie wicemistrzem świata na 800 i 1500 m st. dowolnym, poprawiając swoje najlepsze czasy o kilkanaście sekund. Cztery medale wywalczył będąc podporą sztafet reprezentacyjnych (pływał najszybciej z całej polskiej ekipy). W sztafecie 4x200 st. dowolnym Polacy zostali mistrzami świata, a Rafał płynął na trzeciej zmianie, wyprowadzając reprezentację na czoło stawki. Dwa srebrne medale wywalczyły sztafety 4x100 st. dowolnym i 4x100 st. zmiennym (Rafał pływał zawsze na ostatnich zmianach), a do kompletu medali brązowe krążki zdobyła sztafeta mieszana (2 kobiety i 2 mężczyzn) na 4x100m st. dowolnym. W sumie Rafał zdobył 6 krążków, a Polska reprezentacja zdobyła aż 21 medali, zajmując V miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata Głuchych.

Wielkie brawa i gratulacje dla Rafała oraz całej Reprezentacji Polski Niesłyszących w pływaniu!