W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

80. rocznica śmierci ks. Stanisława Zielińskiego

09.03.2025

W dniu 9 marca 2025 roku obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci ks. Stanisława Zielińskiego – wybitnego kapłana, patrioty, społecznika oraz wychowawcy młodzieży, zamordowanego w 1945 roku przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

Grupa harcerzy i harcerek w mundurach stoi przed pomnikiem ks. Stanisława Zielińskiego, otoczonym kwiatami i zniczami. W tle widoczny jest park z drzewami, brukowana ścieżka oraz latarnia. Harcerze mają poważne i skupione wyrazy twarzy, oddając hołd pamięci kapłana.

Hołd dla niezwykłego kapłana

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Rektoralnym pw. Św. Ducha w Kraśniku, której przewodniczył ks. biskup Adam Bab. W uroczystościach udział wzięli samorządowcy oraz parlamentarzyści z Kraśnika, którzy oddali hołd postaci ważnej dla historii miasta i regionu. Przed Eucharystią, przy grobie ks. Zielińskiego, odmówiono modlitwę oraz złożono kwiaty w hołdzie jego pamięci. 

Kapłan, społecznik, patriota

Ks. Stanisław Zieliński był człowiekiem wielkiego serca. W czasie niemieckiej okupacji aktywnie wspierał najuboższych, organizował jadłodajnie, zbierał odzież i lekarstwa, pomagał wysiedlonym i prześladowanym, niezależnie od ich pochodzenia czy wyznania. Angażował się również w tajne nauczanie, prowadził darmowe korepetycje dla młodzieży i był kapelanem Narodowych Sił Zbrojnych.

Po wkroczeniu sowietów nadal pełnił swoją misję. Nie bał się mówić prawdy, za co wielokrotnie grożono mu śmiercią.  Został członkiem Miejskiej Rady Narodowej w Kraśniku, a z zachowanych dokumentów wynika również, że kilkakrotnie uczestniczył w posiedzeniach Powiatowej Rady Narodowej, gdzie zabierał głos, apelując o pomoc dla biednych. Wzywano go na przesłuchania, poddawano presji, aż w końcu – 10 marca 1945 roku – został zamordowany we własnym mieszkaniu.

Nieśmiertelna pamięć

Słowa, które widnieją na grobie – Non omnis moriar (Nie wszystek umrę) – znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pomimo upływu lat pamięć o ks. Stanisławie Zielińskim jest wciąż żywa, a jego niezłomna postawa stanowi wzór patriotyzmu i poświęcenia dla kolejnych pokoleń.