W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Healthy lifestyle

Zdrowy styl życia był tematem STEAM-owego projektu, który zrealizowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach.

Prezentacja projektu

Cele projektu

  • Uświadomienie młodzieży, że zdrowy styl życia korzystnie wpływa na organizm człowieka i jego prawidłowe funkcjonowanie.
  • Zachęcenie uczniów do wprowadzenia zdrowych nawyków w życiu codziennym.
  • Poszerzanie zdolności językowych uczniów (propagowanie dwujęzyczności).
  • Rozwijanie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki poprzez udział w projekcie multidyscyplinarnym.
  • Zachęcenie do korzystania z różnego rodzaju aplikacji wspierających prowadzenie zdrowego stylu życia.
  • Rozwijanie kompetencji niezbędnych do planowania własnej pracy oraz pracy w grupie.

Dla kogo?

Projekt był realizowany przez uczniów z klasy ósmej.

Sposób realizacji

Pierwsza faza projektu polegała na wyborze tematu. Następnie miała miejsce intensywna „burza mózgów” dotycząca skojarzeń młodzieży ze zdrowym stylem życia. Wszystkie pomysły zostały zapisane na tablicy, po czym wspólnie zastanawialiśmy się nad formą ich realizacji. Po opracowaniu wstępnego zarysu, przystąpiliśmy do działania. Uczniowie najpierw przypomnieli sobie grupy składników pokarmowych. Poznali i utrwalili ich nazwy w języku angielskim. Uświadomili sobie, dlaczego tak ważne jest analizowanie etykiet na produktach spożywczych. Poznali bardzo pomocną w tej kwestii aplikację „Zdrowe zakupy”. Dowiedzieli się też, jak wygląda dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe oraz ilość spożywanej wody (aplikacja „Water Reminder”). Podjęli się skomponowania przykładowej diety. Bardzo przydatna okazała się tutaj aplikacja „Fitatu”, która pozwala nie tylko liczyć kalorie, ale również monitorować swoją dietę. W trakcie pracy uczniowie zrozumieli, że zdrowa dieta, to nie wszystko. Dlatego podczas zajęć omawialiśmy istotę aktywności fizycznej, snu i relaksu. Dokonaliśmy również zestawienia dotyczącego ilości spalanych kalorii oraz mięśni zaangażowanych w wykonywanie określonych czynności. W tym celu testowaliśmy i wykorzystywaliśmy rożnego rodzaju aplikacje oraz zegarki sportowe.

Zdajemy sobie sprawę, że zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o dobre nawyki, ale równie ważne jest unikanie używek, dlatego poruszyliśmy w naszej pracy temat szkodliwości palenia papierosów oraz składników dymu tytoniowego.

Uczniowie przygotowali również kilka quizów dydaktycznych dotyczących zdrowego stylu życia na platformie LearningApps: „Milionerzy”, łączenie w pary i krzyżówkę w języku angielskim. Wykonali też plakat na temat zdrowego snu.

Dopełnieniem projektu był stworzony przez jedną z uczennic model piramidy zdrowia. Szkielet do niej wykonano z drewna. Aby wzmocnić konstrukcję użyto desek, styropianu, pianki montażowej, wkrętów, wkrętarki, piły i farb.

W ramach zajęć uczennice nagrały film pt. „Zdrowe śniadanie” oraz przeprowadziły sondę szkolną pt. „Jak dbać o aktywność fizyczną?”

Biorąc pod uwagę fakt, iż nasza szkoła stoi u progu stworzenia oddziału dwujęzycznego, w przedsięwzięciu używaliśmy języka angielskiego. A ponieważ matematyka jest królową nauk, nie mogło jej zabraknąć w naszych działaniach.

Więcej szczegółów znajduje się w Karcie informacyjnej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}