W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych

Obchody Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych

We wtorek 19 października, w 37. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Jaśle zorganizowano uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Uroczysta Msza Święta rocznicowa w intencji Duchownych Niezłomnych i rychłej kanonizacji kapłana odprawiona została w kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle. Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Irzyk - Dziekan Dekanatu Jasło Wschód, a homilię wygłosił ks. Łukasz Ślusarczyk. Czytania prowadziło Stowarzyszenie „Solidarni w Jaśle”, a oprawę muzyczną zapewniał chór „Soli Deo” z I LO w Jaśle.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Następnie uczestnicy uroczystości odśpiewali pieśń „Ojczyzno ma”, a uczeń II liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Kamil Sroka wygłosił krótki referat na temat Duchownych Niezłomnych i ks. Jerzego (Załącznik 1).

Uroczystość zakończyło wystąpienie Starosty Adama Pawlusia, który w swoim przemówieniu podziękował zgromadzonym za przybycie na uroczystość, a uczniom - za jej przygotowanie. Przypomniał także historię powstania i umieszczenia na ścianie frontowej „małego kościółka” tablicy poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce. Podkreślił, że dopiero niedawno dowiedział się, kto ją stworzył w Krakowie. Przypomniał sylwetki jej twórców: Andrzeja Fusa – działacza struktur „Solidarności” Krowodrza w Krakowie, Mariana Gołogórskiego – artysty rzeźbiarza, autora i wykonawcy głowy oraz dłoni ks. Jerzego Popiełuszki, a także nieżyjącego już Zdzisława Buckiego, który w swojej firmie "Metal-Kolor" przy ul. Starowiślna 53 w Krakowie, wykonał tablicę wraz z napisami (całe przemówienie: Załącznik 2).

W uroczystości udział  wzięli pracownicy biur poselskich: Bogdana Rzońcy – Posła do Parlamentu Europejskiego, Alicji Zając – Senator RP i Marii Kurowskiej – Posła na Sejm RP, przedstawiciele administracji samorządowej na czele ze Starostą Jasielskim Adamem Pawlusiem, reprezentanci NSZZ Solidarność i Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele służb mundurowych, księża, poczty sztandarowe „Solidarności” i  jasielskich szkół, licznie zebrani członkowie i sympatycy Solidarności, młodzież szkolna, parafianie i czciciele bł. ks. Jerzego. 

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę, gromadzące  wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych  wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku  zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.

Od 1984 roku grób męczennika odwiedził blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Materiały

Załącznik 1
referat​_-​_Duchowni​_Niezłomni.docx 0.01MB
Załącznik 2
Przemówienie Starosty Jasielskiego.docx 0.01MB

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}